Anna Lucemburská: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 16 bajtů ,  před 8 lety
m
napřímení redirectu šablony (data od Dannyho B.)
m (napřímení redirectu šablony (data od Dannyho B.))
m (napřímení redirectu šablony (data od Dannyho B.))
}}</ref>}}
 
České poselstvo vedené kardinálem [[Pileus de Prata|Pileusem de Pratou]] mělo u anglického dvora úkol provdat Annu a především uzavřít politický svazek mezi Václavem IV. a Richardem II., tedy spojenectví namířeného proti těm, „''kteří svým konáním uvedli do života dva papeže a způsobili tak rozkol neboli schisma v katolické církvi.“''{{Doplňte zdroj?}} Jednání probíhala střídavě v Anglii a v Praze. Teprve v říjnu [[1381]] se vydala Anna s početným doprovodem do své nové vlasti. Francouzi ji málem do Anglie nepustili, ale volnou cestu jí zajistil nevlastní strýc [[Václav Lucemburský]]. V prosinci dorazila do [[Calais]], které bylo tehdy anglickým územím. Zde ji přivítal králův polorodý bratr [[John Holland, 1. vévoda z Exeteru|John Holland]], pozdější vévoda z Exeteru. Po příjezdu do Anglie se Anny ujal králův strýc [[Jan z Gentu]], vévoda z Lancasteru. Svého manžela spatřila poprvé 18. ledna 1382 v [[Londýn]]ě. O dva dny později se konala svatba a 22. ledna 1382 byla Anna korunována jako anglická královna.
 
{{Citát|… ještě před ukončením roku 1381 dojela <nowiki>[do]</nowiki> Londýna princezna Anna Česká. Její příchod tam oznámil se hned milostmi, kterých domohla se na manželu svém pro některé vězně politické; také pozdější hojné přímluvy takové (a jiných dobrodiní drahně) pojistily jí v Anglii až dodnes památku a název Good Queen Ann.|[[František Palacký]]<ref name="Palacký" />}}
}}</ref>}}
[[Soubor:Anna smrt1.jpg|thumb|upright|Anna na smrtelné posteli ''(středověká iluminace)'']]
Údajně spokojené manželství trvalo dvanáct let. Během této doby zesílily vzájemné kontakty mezi Anglií a Českým královstvím, jelikož Richard II. a Václav IV. vedli bohatou korespondenci.{{Doplňte zdroj?}} Spousta osob z doprovodu královny Anny také zůstala v Anglii. [[Zdeněk Brtnický z Valdštejna]] poznamenal, že se anglické dvorní dámy údajně naučily jemným mravům právě od dvorních dam, které přišly s Annou z Čech. Dalším výsledkem vzájemných kontaktů obou zemí bylo zveřejnění učení náboženského reformátora [[John Wycliffe|Johna Wycliffa]] v Českém království. Annina smrt, způsobená [[mor]]em v roce 1394, byla pro Richarda II. velkou ranou. Právě po smrti jeho manželky u něj propukla naplno duševní choroba, která ho nakonec připravila o trůn. Královský zámek Sheen, kde Anna zemřela, nechal zbourat a při pohřbu zuřivě napadl [[Richard FitzAlan, 11. hrabě z Arundelu|hraběte z Arundelu]] za to, že se na obřad dostavil pozdě. Richard se v roce [[1396]], po dvou letech osamělosti, oženil se sedmiletou [[Izabela Francouzská (1389)|Isabelou z Valois]]. Zemřel již v roce [[1400]] ve vězení hradu [[Pontecraft]] a potomků se tedy nedočkal. Až třináct let po své smrti byl pochován po boku své milované manželky Anny ve [[Westminsterské opatství|Westminsterském opatství]].
 
== Pověst královny Anny ==
1 118 200

editací

Navigační menu