De arte venandi cum avibus: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ZéroBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (Robot: Přidávám pt:De arte venandi
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m napřímení redirectu šablony (data od Dannyho B.)
Řádek 7: Řádek 7:
== Kopie ==
== Kopie ==
[[Soubor:Frederick II and eagle.jpg|thumb|left|Miniatura Fridricha II. z vatikánského rukopisu.]]
[[Soubor:Frederick II and eagle.jpg|thumb|left|Miniatura Fridricha II. z vatikánského rukopisu.]]
Nejkrásnější{{zdroj?}} je opis, který si nechal pořídit pro vlastní potřebu v letech [[1258]]-[[1266]] Fridrichův syn [[Manfréd Sicilský]], také sokolník. Jeho ilustrace je krásná, ale text byl zkrácen a doplněn vlastními Manfredovými poznámkami. Dílo bylo ukradeno roku [[1248]] při promyšleném výpadu právě v okamžiku, kdy se císař a jeho syn věnovali sokolnictví. [[Kronikář]]i se přou, kdo dílo vlastně ukradl. Byli to s největší pravděpodobností [[Arabové]], kteří také byli náruživými sokolníky. Císař se od nich také učil např. zahalování sokolů za pomoci čepiček.
Nejkrásnější{{Doplňte zdroj}} je opis, který si nechal pořídit pro vlastní potřebu v letech [[1258]]-[[1266]] Fridrichův syn [[Manfréd Sicilský]], také sokolník. Jeho ilustrace je krásná, ale text byl zkrácen a doplněn vlastními Manfredovými poznámkami. Dílo bylo ukradeno roku [[1248]] při promyšleném výpadu právě v okamžiku, kdy se císař a jeho syn věnovali sokolnictví. [[Kronikář]]i se přou, kdo dílo vlastně ukradl. Byli to s největší pravděpodobností [[Arabové]], kteří také byli náruživými sokolníky. Císař se od nich také učil např. zahalování sokolů za pomoci čepiček.
Dnes je cenný rukopis uložen ve [[Vatikánská knihovna|Vatikánské knihovně]] v [[Řím]]ě. Je vyzdoben více než pěti sty obrazy osmdesáti různých druhů [[ptáci|pták]]ů.
Dnes je cenný rukopis uložen ve [[Vatikánská knihovna|Vatikánské knihovně]] v [[Řím]]ě. Je vyzdoben více než pěti sty obrazy osmdesáti různých druhů [[ptáci|pták]]ů.



Verze z 11. 4. 2012, 12:12

Kresba z roku 1248 zobrazující Fridricha II. se sokolem stěhovavým.

De arte venandi cum avibus (O umění lovit s ptáky) je kniha o sokolnictví a ptactvu, sepsaná v první polovině 13. století císařem Fridrichem II. Při tvorbě se opíral o své zkušenosti se sokolnictvím a popsal všechny povinnosti sokolníka, lovecké způsoby, spolupráci se psy a také poznávací znaky a chování kořisti. Jde o jedno z nejvýznamnějších zoologických děl středověku.

Originál

Císařův vlastní exemplář byl tematicky rozvržen do šesti bohatě ilustrovaných knih a byl rozsáhlý jako dvě knihy žalmů. V roce 1248 padl do rukou Fridrichových nepřátel, poslední zmínka o něm pochází z let 1264-1265 a od té doby je nezvěstný. Dochovaly se jen texty a miniatury, přičemž žádný z dochovaných opisů nevychází bezprostředně z originálu.

Kopie

Miniatura Fridricha II. z vatikánského rukopisu.

Nejkrásnější[zdroj?] je opis, který si nechal pořídit pro vlastní potřebu v letech 1258-1266 Fridrichův syn Manfréd Sicilský, také sokolník. Jeho ilustrace je krásná, ale text byl zkrácen a doplněn vlastními Manfredovými poznámkami. Dílo bylo ukradeno roku 1248 při promyšleném výpadu právě v okamžiku, kdy se císař a jeho syn věnovali sokolnictví. Kronikáři se přou, kdo dílo vlastně ukradl. Byli to s největší pravděpodobností Arabové, kteří také byli náruživými sokolníky. Císař se od nich také učil např. zahalování sokolů za pomoci čepiček. Dnes je cenný rukopis uložen ve Vatikánské knihovně v Římě. Je vyzdoben více než pěti sty obrazy osmdesáti různých druhů ptáků.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu De arte venandi cum avibus na Wikimedia Commons

  • Friderici Romanorum Imperatoris Secundi De arte venandi cum avibus, Lipsko, 1942 - sv. I., sv. II. (moderní latinská edice spisu)