Kurzové sázení: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 13 bajtů ,  před 10 lety
m
Robot: Upravuji šablonu: Bez zdrojů; kosmetické úpravy
m (typo)
m (Robot: Upravuji šablonu: Bez zdrojů; kosmetické úpravy)
{{Bez zdrojůNeověřeno}}
Princip '''kurzového sázení''' spočívá v odhadování výsledku události sázkařem, které je za účelem výhry podloženo finančním vkladem – [[Sázka|sázkou]]. Pořadatel sázky zvažuje [[pravděpodobnost]] jednotlivých možných výsledků události a podle ní na ně vypisuje příslušné kurzy. Sázkař, který správně odhadne výsledek, získává vsazenou čásku násobenou kurzem, který pořadatel vypsal k danému výsledku. V případě špatného odhadu si provozovatel vsazenou částku ponechává jako výdělek.
 
== Formy kurzového sázení v praxi ==
Nejběžnější jsou kurzové sázky na sportovní utkání, následují politické a společenské události (vítěz [[Volby|voleb]], volba [[Miss World|Miss]] apod.). Kurzové sázení je realizováno v [[Sázková kancelář|sázkových kancelářích]] nebo ve formě [[sázení po internetu]]. Některé sázkové kanceláře umožňují podat sázky po telefonu za asistence operátora.
 
== Stanovení kurzů ==
Kurzy na jednotlivé výsledky události jsou stanovovány na základě pravděpodobnosti, že nastanou. Čím více je pravděpodobné, že konkrétní výsledek nastane, tím nižší je kurz na něj vypsaný a potažmo i výhra ze sázky na tento výsledek. Analogicky, čím vyšší je kurz, tím menší je šance, že nastane výsledek, pro který byl daný kurz stanoven. Platí, že hodnota kurzu je vždy větší než jedna. Horní hranice není stanovena.
 
=== Skutečnosti ovlivňující výši kurzu ===
Výše kurzu je stanovena na základě aktuálních informací (vývoj soutěže, volební preference, stav utkání, absence klíčových hráčů) a na základě historických předpokladů (výsledky předchozích utkání, umístění v tabulce, volební účast). Výsledná hodnota kurzu je dána mnoha faktory, do úvahy připadají také fyzická připravenost hráčů, souhra týmu, zdravotní stav, místo utkání. Kurz se může časem vyvíjet s ohledem na nově zjištěné informace.
 
Existují internetové sázkové kanceláře, které nestanovují kursy, ale pouze zprostředkovávají sázení mezi sázejícími. Bývají označovány jako sázkové burzy. Kurs se řídí poptávkou a nabídkou sázejících. Sázková kancelář si účtuje jen provizi z výhry. Nejznámější sázkovou burzou je [[Betfair]].
 
== Formát kurzů ==
Kurzy jsou uváděny v několika formátech:
* desetinný: ''1,07''
* zlomkový: ''15/14''
* americký: ''−200''
* procentuální: ''40  %'', někdy též označován jako cena akcie ''40'', například na tradesports.com nebo wsex.com
 
== Výše kurzu vs. manipulační poplatek ==
Manipulační poplatek je částka (obvykle bývá stanovena v procentech), kterou si sázkové kanceláře účtují navíc k sázkovému vkladu.<ref name="kscom-poplatek">[http://www.kurzovesazeni.com/1.5-co-je-dulezite-vedet-o-poplatcich-1.cast.a4461.html Co je důležité vědět o poplatcích], kursovesazeni.com 6. 1. 2010</ref><ref name="idnes-poplatek">[http://sazeni.idnes.cz/na-internet-miri-sazkova-kancelar-ktera-nevybira-manipulacni-poplatky-1m5-/sazeni.asp?c=A090219_155541_sazeni_pes Na internet míří sázková kancelář, která nevybírá manipulační poplatky], iDnes.cz 19. 2. 2009</ref> Některé sázkové kanceláře (online i kamenné) však poplatek požadovat nemusí. Na první pohled to vypadá, že druhá zmíněná varianta je výhodnější. Avšak může nastat situace, kdy kurz sázkové kanceláře, která si účtuje poplatek, je o tolik vyšší, že zisk z případné výhry pokrývá „ztrátu“ způsobenou manipulačním poplatkem. Tento fakt bývá prezentován sázkovými kancelářemi, které si účtují poplatek.
 
Alternativou k manipulačnímu poplatku ve formě přirážky ke vsazené částce je poplatek, který si sázková kancelář může odečíst od čisté výhry.<ref name="idnes-poplatek" />
 
== Problémy ==
Se sázením jsou spojené gamblerské problémy. Asi nejznámějším českým gamblerem byl Lukáš Hort, který v letech 2002–2005 prosázel celý svůj majetek. Postupně přišel o auto, dům i rodinu.{{Doplňte zdroj}}
 
== Odkazy ==
=== Reference ===
<references />
=== Související články ===
* [[Sázení po internetu]]
* [[Sportka]]
1 640 414

editací

Navigační menu