Potenciometr: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 964 bajtů ,  před 9 lety
m
Editace uživatele 77.240.98.157 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je 85.70.68.180
m (Editace uživatele 77.240.98.157 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je 85.70.68.180)
'''Potenciometr''' je [[elektrotechnika|elektrotechnická]] [[součástka]], která slouží jako regulovatelný [[elektrický odpor|odporový]] [[dělič napětí|napěťový dělič]]. Používá se k přímému řízení elektronických zařízení (například audio a video technika), někdy též jako snímač.
 
== Konstrukce ==
Anal
 
Nejjednodušší potenciometr se skládá z odporové dráhy, po níž se ovládacím prvkem pohybuje jezdec. Pokud je tento jezdec na otáčivé ose, mluvíme o '''otočném potenciometru''', pokud je jezdec posuvný lineárně, mluvíme o '''tahovém potenciometru'''.
 
Odporová vrstva je obvykle realizována vrstvou [[uhlík]]u, ale používají se i potenciometry s kovovou vrstvou, odporovým drátem nebo vodivým [[plast]]em. Odporová hmota bývá nanesena na vhodné podložce (plast, tvrzený papír, pro vysoké nároky [[keramika]]), také může být tvořena hmotou, vlisovanou do drážky v podložce nebo výliskem z odporového materiálu. V případě drátových potenciometrů bývá drát navinut na těleso vhodného tvaru (tyč, trubka, pruh [[elektrický izolant|izolantu]]) ať už přímého tvaru, nebo svinutého do části kruhu či spirály.
dobře se s ním projíždí prdel
 
Jezdec bývá tvořen jedním nebo více kovovými perky, výliskem z [[elektrografit]]u, vodivého plastu apod.
 
== Použití ==

Navigační menu