Pohárková buňka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 120 bajtů ,  před 9 lety
upravy
(upravy)
'''Pohárková buňka''' je žlázová, jednovrstevná cylindrická [[epitel]]iální buňka, jejíž jedinou funkcí je vylučování [[mucin]]u, který se rozpouští ve vodě a tím vytváří [[hlen]]. Buňky využívají jak apokrinní, tak merokrinní metody [[sekrece]]. Většina cytoplasmycytoplazmy buňky je vyplněna mucinogenními (hlenotvornými) zrny, s výjimkou spodní části. Drsné [[endoplazmatické retikulum]], [[mitochondrie]], [[buněčné jádro|jádro]] a další organely jsou soustředěny v bazální membráně. Apikální povrch slouží mikroklkům[[mikroklk]]ům ke zvýšení plochy pro sekreci. Současné studie naznačují, že se glykoprotein nachází uvnitř pohárkových buněk. To znamená, že se jedná o specificky orgánový střevní [[antigen]].
''' Pohárková buňka '''
je žlázová, jednovrstevná cylindrická [[epitel]]iální buňka, jejíž jedinou funkcí je vylučování [[mucin]]u, který se rozpouští ve vodě a tím vytváří [[hlen]]. Buňky využívají jak apokrinní, tak merokrinní metody [[sekrece]].
Většina cytoplasmy buňky je vyplněna mucinogenními (hlenotvornými) zrny, s výjimkou spodní části. Drsné endoplazmatické retikulum, mitochondrie, jádro a další organely jsou soustředěny v bazální membráně. Apikální povrch slouží mikroklkům ke zvýšení plochy pro sekreci. Současné studie naznačují, že se glykoprotein nachází uvnitř pohárkových buněk. To znamená, že se jedná o specificky orgánový střevní [[antigen]].
 
== Umístění ==
Pohárkové buňky se nalézají roztroušené mezi epiteliálními výstelky orgánů, jako jsou [[dýchací cesty]] a [[trávicí soustava]]. V dýchací soustavě je nalezneme uvnitř průdušnice, průdušek a větších průdušinek. V trávicí soustavě se vyskytují v [[tenké střevo|tenkém]] a [[tlusté střevo|tlustém střevě]], a dále pak ve spojivce u horního víčka .
 
== HistologieBarvení ==
Po obarvení mucikarmínem[[mucikarmín]]em mají pohárkové buňky tmavě červené zbarvení. Jádra buněk mají totiž tendenci se přesunout k [[bazální lamina|bazálnímu]] konci těla buňky, což vede k intenzivnímu bazofilnímu zabarvení.
Jádra buněk mají totiž tendenci se přesunout k [[bazální lamina|bazálnímu]] konci těla buňky, což vede k intenzivnímu bazofilnímu zabarvení.
 
== Etymologie ==
Termín „pohárkové“ odkazuje k pohárovému tvaru těchto buněk. Apikální část se podobá šálku, protože nafouklá množstvím mucinogenních zrn. Bazální část je zúžená, jelikož jí tato mucinogenní zrna chybí. Existují i jiné buňky, které vylučují hlen (jako [[foveolární buňka|foveolární buňky]] v [[žaludek|žaludku]]), které ale nemají pohárkový tvar, a proto se tak ani nenazývají.
Existují i jiné buňky, které vylučují hlen (jako foveolární buňky v [[žaludek|žaludku]]), které ale nemají pohárkový tvar, a proto se tak ani nenazývají.
 
== BazálníRegulace sekrece ==
[[Bazální sekrece]] je základní úroveň [[sekrece]] hlenu, která je nezávislá na jakýchkoliv stimulech. Bazální sekrece je dosaženo cytoskeletárním[[cytoskelet]]árním pohybem sekrečních granulí. Stimulované (zvýšené) sekrece může být stimulována prachem, kouřem apod. Další stimuly jsou [[viry]], [[bakterie]], atd.
 
== Stimulovaná sekreceOdkazy ==
=== Reference ===
Sekrece může být stimulována prachem, kouřem apod.
<references />
Další stimuly jsou viry, bakterie, atd.
 
=== Externí odkazy ===
* [http://arbl.cvmbs.colostate.edu/hbooks/pathphys/misc_topics/goblets.html Goblet Cells at cvmbs.colostate.edu]
* [http://bioweb.uwlax.edu/ Diagram at uwlax.edu]

Navigační menu