MEFANET: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 188 bajtů ,  před 10 lety
m
Motivem vzniku fakultních publikačních portálů je potřeba fakult učinit přístup k jejich elektronickým výukovým materiálům přehledný a snadno řiditelný. Pro potřeby spolupráce bylo potřeba standardizovat edukační webové portály fakult tak, aby byla zajištěna prostupnost zveřejňovaných materiálů mezi jednotlivými fakultami. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity nabídla ostatním fakultám možnost převzít portálové řešení vytvořené v jejím Institutu biostatistiky a analýz pod vedením Ing. Daniela Schwarze.
 
Samotné výukové materiály jsou vždy uloženy na portálu příslušné fakulty a mají autorem nastavena přístupová práva. Metadata o těchto výukových materiálech a jejich určení jsou delegována na společnou bránu projektu (portal.mefanet.cz), kde jsou zařazena v příslušné kategorii podle lékařských oborů a formátu výukového materiálu.
 
==== Řízení přístupu ===
Samotný vstup na společnou bránu fakultních portálů není z hlediska okruhu uživatelů nijak omezen. Všechny informace o sdílených příspěvcích na fakultních portálech jsou přístupné komukoli, kdo je přes společnou bránu vyhledá. Každý zájemce tak může získat komplexní přehled o tom, jaká nabídka výukových materiálů je v síti lékařských fakult k dispozici.
 
I když je snaha materiály sdílet co možná otevřeně, v některých případech to není možné a je třeba přístup k nim vymezit. Pro tento účel je definováno pět okruhů potenciálních uživatelů:
# neregistrovaný anonymní uživatel
# registrovaný anonymní uživatel
# uživatel sítě MEFANET, (tj. student či pedagog lékařské fakulty v ČR či v SR)
# ověřený uživatel z některé univerzity
# ověřený uživatel z některé lékařské fakulty
 
Autentizace uživatelů využívá technologii Shibboleth, takže uživatel se autentizuje ve své mateřské instituci (fakulta, univerzita, ...) zapojené ve federaci identit eduID.cz a toto pověření pak využívá k jeho ověření společná brána.
 
=== WikiSkripta ===
2 224

editací

Navigační menu