Projektová dokumentace: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
typo
m (sjednocení pahýlů na jednotnou šablonu {{Pahýl}} dle Wikipedie:Žádost o komentář/Šablony pahýlů)
(typo)
[[Soubor:Mech draw 1.svg|thumb|Příklad výkresu součástky]]
'''Projektová dokumentace''' je soubor dvojrozměrných [[schéma]]t a výkresů doplněných [[text]]ovou částí sloužící jako popis [[stavba|stavby]], [[stroj]]e nebo jiného hmotného objektu pro výrobní a stavební proces. Obvykle jsou výkresy kresleny nebo tištěny na [[papír]], ale mohou také být zhotoveny ve formě digitálního [[soubor]]u. Výkresy a plány jsou především využívány v [[architektura|architektuře]], [[stavebnictví]], [[průmysl]]u, [[inženýrství]] a plánování. Účelem projektové dokumentace v těchto oborech je přesné a jednoznačné zaznamenání všech geometrických chrakteristikcharakteristik staveniště, strojů, budov, produktů či komponent. Výkresy mohou mít také účel [[prezentace|prezentační]] nebo [[orietaceorientace|orientační]], stejně tak mohou zaznamenávat předešlé (původní) stavy objektu. Hlavním smyslem dokumentace je zobrazení skutečného stavu místa či objektu, nebo poskytnout dostatek informací staviteli případně výrobci pro realizaci záměru výstavby či výroby.
 
== Plán ==
Termínem ''plán'' někdy vyjadřujeme jednotlivý výkres (půdorys), [[list]] nebo zákres z projektové dokumentace. Přesnějším významem je ortografický [[pohled]] na objekt zhorashora, stejný jako se používá u [[mapa|map]].
 
Proces vedoucí k vytvoření výkresů, dovednost k jejich tvorbě se souhrnně nazývá [[projekce]].
{{upravit}}
== Projektová dokumentace ve stavebnictví ==
Každá stavba musí být postavena či rekonstruována na základě '''Projektové dokumentace'''. V případě rekonstrukce je nejprve nutné zaměřit stávajícistávající stav objektu. Poté následuje vlastní vypracování projektové dokumentace, při kterém se komplexně prověřují vztahy mezi stavbou a jejím okolím z ohledů vlastnických práv, požadavků zvláště chráněných zájmů státu, požadavků občanských iniciativ, kapacit veřejného technického vybavení a vlivů stavby do prostředí. V dalších fázích se prověřují vlastnosti stavby z hlediska jejich bezpečnosti, odolnosti, prostorového uspořádání a technické vybavenosti. Je-li stavba v souladu se sledovanými parametry, projektová dokumentace upřesňuje požadavky na materiály, technologické postupy a na kvalitu a způsob provádění stavebních prací. Součástí této dokumentace jsou též podrobné výkazy množství potřebných materiálů a prací.
 
Zpracování projektové dokumentace je vždy tzv. vybranou činností ve výstavbě dle § 158 stavebního [[Zákon (právo)|zákona]] a smějí ji zpracovávat jen a pouze autorizované osoby. Způsobilost autorizovaných osob ověřují a jejich registry vedou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a [[Česká komora architektů]].

Navigační menu

Osobní nástroje

Jmenné prostory

Varianty

Další