Amatérský meteorolog: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 5 bajtů ,  před 10 lety
m
-šabl, styl
Bez shrnutí editace
m (-šabl, styl)
'''Amatérský meteorolog''' (meteoamatér) je [[člověk]] zabývající se [[meteorologie|meteorologií]]. Není to však jeho [[povolání]]. Meteoamatéři mohou být pozorovatelé, forecasteři nebo obojí.
{{Wikifikovat}}
'''Amatérský meteorolog''' (meteoamatér) je [[člověk]] zabývající se [[meteorologie|meteorologií]]. Není to však jeho povolání. Meteoamatéři mohou být pozorovatelé, forecasteři nebo obojí.
 
== Pozorovatelé ==
Nejpočetnější skupinu zaujímají amatérští pozorovatelé [[počasí]], kteří většinou vlastní meteostanici. Tito [[Člověk|lidé]] sbírají data ze svých [[Meteorologická stanice|meteostanic]] a většinou je prezentují na internetu. Na trhu je řada automatických meteostanic, které se dělí na domácí, hobby a poloprofesionální.
 
Tito [[Člověk|lidé]] sbírají data ze svých [[Meteorologická stanice|meteostanic]] a většinou je prezentují na internetu. Na trhu je řada automatických meteostanic, které se dělí na domácí, hobby a poloprofesionální.
Některým "fajnšmekrům", kteří chtějí měřit na profesionální úrovni to nestačí a pořídí si profesionální přístroje nebo se domluví s [[Český hydrometeorologický ústav|Českým hydrometeorologickým ústavem]] o umístění meteorologické stanice. V takovýchto případech mohou působi jako dobrovolní (popřípadě i vyškolení) pozorovatelé [[Český hydrometeorologický ústav|ČHMÚ]].
 
V takovýchto případech mohou působi jako dobrovolní (popřípadě i vyškolení) pozorovatelé [[Český hydrometeorologický ústav|ČHMÚ]].
Pozorovatelé zaznamenávají i významné jevy jako jsou teplotní extrémy, orkány nebo bouřky. Často jsou zároveň i tzv. stormspottery a v některých případech i stormchasery.
 
== Forecasteři ==
Forecasteři se snaží počasí předpovídat. [[Meteorolog|Meteorology]] z povolání však nejsou příliš vítanou skupinou. Většinou se řídí podle veřejně dostupných výstupů z numerických předpovědních modelů. Dělí se na předpovídatele standartního průběhu počasí nebo předpovídatelé [[Bouřka|bouřek]] a dalších nebezpečných meteorologických jevů. Někteří vydávají i výstrahy za což jsou terčem kritiky.
Většinou se řídí podle veřejně dostupných výstupů z numerických předpovědních modelů.
Dělí se na předpovídatele standartního průběhu počasí nebo předpovídatelé [[Bouřka|bouřek]] a dalších nebezpečných meteorologických jevů.
Někteří vydávají i výstrahy za což jsou terčem kritiky.
 
== Spolupráce ==
Mnoho meteoamatérů má své webové stránky, kde svá data prezentuje. Existují ale i stránky, které aktuální stav počasí zpracovávají hromadně a zapisují je do map stejně tak jako profesionální staniční sít' ČHMÚ nebo jen od meteoamatérů sbírají měsíční naměřené hodnoty z kterých počítají průměry a další hodnoty.
 
Pak jsou stránky, které se věnují přímo pozorování bouřek, nebo jejich předpovídáním.
V ČRČeské republice je situace mezi amatérskými meteorology komplikovaná, nebot' jsou sdruženi v několika "skupinách", které spolu většinou příliš nespolupracují a proto vznikají často spory.
 
== Externí odkazy ==

Navigační menu