Architektura procesoru: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 90 bajtů ,  před 8 lety
m
bez shrnutí editace
m
m
{{Upravit}}
 
'''[[Procesor]]''' (CPU – Central Processing Unit) jakožto [[elektronika|elektronický]] obvod (složený z velkého množství součástek - převážně tranzistorů) je umístěn na křemíkové destičce - CPU je vlastně složitý [[Integrovaný obvod]]. Jeho popularita vzrostla hlavně díky [[Výpočetní technika|výpočetní technice]] (Počítačepočítače, notebooky, ale i chytré mobilní telefony) i když dnes se s nimi však můžeme setkat třeba i v pračce či ledničce.
 
Procesor zpracovává informace (příkazy) v podobě [[Strojový kód|strojového kódu]] a procesory s obdobnou strukturou jádra, které zároveň zpracovávají shodný strojový kód, mají stejnou architekturu.
 
 
== Vnitřní architektura ==
 
Podle vnitřního uspořádání dělíme procesory na [[RISC]] a [[CISC]] lišící se počtem instrukcí, které procesor umí vykonávat.Současné procesory [[Intel]] nebo ty, které jsou s nimi kompatibilní jsou vnitřně RISC, ač uvnitř vlastně probíhají složité CISC instrukce a umí také měnit - lépe řečeno asi aktualizovat svůj řídící mikrokód.
 
Architektura jde ruku v ruce s instrukční sadou a její délkou která díky překotnému vývoji roste. Jednodušší procesory dodnes používané jsou 8-bitové<ref>[http://avr.hw.cz/architektura/arch_avr.html Architektura AVR]</ref> a naopak na vrcholu jsou dnes 64-bitové používané hlavně v nejvýkonnějších výpočetních strojích a serverech.
* b - VAX (který ovšem je zdokonalený předchozí)
* c - AP 101 (tato architektura byla použita pro řízení raketoplánu)
* d - [[UNIVAC I]], [[UNIVAC II]]
* e - Super H (vyvíjen stejnojmennou firmou)
 
=== 3/ PC architektura ===
* a - Power PC
* b - [[x86]] (používající 32-bitovou instrukci)
* c - [[x64]] (používající 64-bitovou instrukci)
* d - [[Z80|Zilog Z80]]
* e - Motorola: 6800, 6809 a 68000
* f - MOS Technology 6502
=== 4/ Architektura serverů a někdy i PC ===
* a - LEON
* b - [[SPARC]]
* c - MIPS
* d - PA-RISC (vyvíjen firmou Hewlett Packard)

Navigační menu