Jarmil Krecar: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 19 bajtů ,  před 8 lety
m
linkfix
m (typo infoboxu, portál)
m (linkfix)
V roce [[1918]] byl jmenován profesorem na 2. reálce na Vinohradech. Rok nato byl přeložen do [[Kutná Hora|Kutné Hory]], kam ale odmítl nastoupit. Krátce pracoval jako úředník ministerstva zahraničí a od roku [[1922]] pracoval jako knihovník v knihovně [[Národní muzeum|Národního muzea]], kterou tehdy vedl [[Čeněk Zíbrt]]. Zde pracoval až do roku [[1939]] a vytěžil zde množství literárně historických zajímavostí a kuriozit, které zpracovával ve svých knihách ze 30. let.
 
Po krachu Bradáčova nakladatelství vedl bibliofilskou edici [[Zodiak (edice)|''Zodiak'']] pro vydavatelství [[Svatopluk Klír|Svatopluka Klíra]]. V roce [[1929]] začal pracovat jako redaktor kulturní rubriky pravicových bulvárních novin ''Polední list''. Po studentských demonstracích v listopadu [[1939]] byl zatčen a měsíc vězněn na Pankráci. Po propuštění z vazby bylo jeho místo v knihovně Národního muzea obsazeno a v roce [[1942]] byl poslán do předčasné penze.
 
V druhé polovině padesátých let se jeho zdravotní stav zhoršil a&nbsp;9.&nbsp;září&nbsp;[[1959]] umírá ve&nbsp;věku&nbsp;75&nbsp;let. Jeho přání, aby se z&nbsp;jeho bytu stalo muzeum, je komisí Ministerstva školství a&nbsp;kultury zamítnuto. Brunnerovy malby byly zabíleny, Krecarova knihovna a&nbsp;sbírka umění byla částečně rozkradena a&nbsp;zbytek byl rozptýlen do&nbsp;různých institucí. Jeho literární pozůstalost je uložena v&nbsp;Památníku národního písemnictví v&nbsp;Praze <ref>[http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznamy.php?id=907&sk=k Osobní fond v Památníku národního písemnictví v Praze]</ref>.

Navigační menu