Logická olympiáda: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
m jednotná šablona pahýl
Řádek 31: Řádek 31:




{{Pahýl - kultura}}
{{Pahýl}}


[[Kategorie:Vzdělávací soutěže]]
[[Kategorie:Vzdělávací soutěže]]

Verze z 9. 2. 2012, 22:02

Finále Logické olympiády 2009

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky původně pro dvě a od roku 2011 pro tři věkové kategorie: (A) žáci prvního stupně základních škol, (B) žáci druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, (C) ostatní studenti středních škol. Soutěž je založena na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup; naučené znalosti by neměly rozhodovat. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná se o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. Účast v soutěži je omezena horní věkovou hranicí 20 let.

Soutěž probíhá ve třech kolech: Základní (nominační) kolo řeší každý samostatně doma nebo ve škole u počítače, krajská kola se pořádají ve všech krajských městech ve zvolený den a účastní se jich 40 - 60 nejlepších řešitelů nominačních kol v každé kategorii. Do finále postupuje celkem 195 účastníků (65 za každou kategorii).

Soutěž zaštiťuje poslanec Parlamentu ČR a člen Mensy Petr Tluchoř. Finále soutěže probíhá v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. První ročník proběhl v roce 2008, finálové kolo v parlamentu moderovali herečka Barbora Hrzánová a předseda Mensy ČR Ing. Tomáš Blumenstein. V roce 2009 spolu s předsedou Mensy finálem provázel herec Marek Vašut. V roce 2010 proběhl 3. ročník soutěže a na podzim 2011 už 4 ročník soutěže. Soutěž si získává stále větší oblibu a v roce 2011 se do ní registrovalo 32 300 soutěžících, což je nejvíce v historii soutěže.

Následující ročník by se již mohl konat i v dalších zemích – v jednání je např. Anglie, Bulharsko a Singapur.

Související články

Externí odkazy

Reference

1. ročník
2. ročník
3. ročník