List Římanům: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 18 bajtů ,  před 10 lety
m
fixlink
m (Robot: Přidávám vep:Kirjaine rimalaižile)
m (fixlink)
Císař [[Claudius]] vypověděl roku [[49]] židy i křesťany z města Říma kvůli sporům, které mezi nimi vznikly. Jeho nástupce [[Nero]] někdy po roce [[54]] toto rozhodnutí zrušil, nicméně napětí mezi židy a křesťany nezmizelo. Pavel se právě chystá na cestu do [[Jeruzalém]]a s výsledky sbírky pro tamní obec a potom se chce poprvé vydat do Říma. List ho má římským křesťanům představit a připravit jeho příchod.
 
Hlavním a polemickým tématem listu je Pavlova nauka o [[ospravedlnění]] z víry: židovská představa, že se mohou ospravedlnit dodržováním [[Mojžíš|mojžíšovských]] předpisů [[Tóra|Tóry]] ve [[Starý zákon|Starém zákoně]], je mylná. Člověk může být před Bohem spravedlivý jen z jeho ničím nezasloužené [[milost (teologie)|milosti]]i, o niž se může přičinit jen tím, že věří v [[Ježíš Kristus|Krista]].
 
Toto téma se v dějinách křesťanství několikrát radikalizovalo, kdykoli křesťané začali také spoléhat na své vlastní síly a náboženské výkony. To bylo hlavní téma [[Luther]]ova protestu proti středověké církevní praxi, který se výslovně opíral o List Římanům. Podobně počátkem 20. století německý teolog [[Karl Barth]] ve svém výkladu listu Římanům.

Navigační menu