Vodič (elektrotechnický výrobek): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
r2.5.2) (Robot: Přidávám da, en, nl, nn, no, ro, sv, uk, zh; kosmetické úpravy
m (r2.5.2) (Robot: Přidávám da, en, nl, nn, no, ro, sv, uk, zh; kosmetické úpravy)
** Vodiče vytvořené jako součást motivu [[Plošný spoj|plošného spoje]]
 
=== Izolované vodiče ===
Pokud je to potřeba, bývá vlastní vodivý materiál obalen [[elektrická izolace|izolační]] vrstvou, jejímž účelem je zabránit [[zkrat]]ům, v agresivním prostředí prodloužit životnost vodiče, a zejména pak u vyšších napětí (nad 50 V~ a 60 V=) zabránit ohrožení osob.
 
=== Vodiče s plastovou izolací ===
Na jádro takového vodiče se v tzv. [[extruder]]u nanáší za vysoké teploty (podle druhu materiálu zhruba od 130 po 420  °C) roztavený [[plast]] - nejčastěji měkčené [[polyvinylchlorid|PVC]] (běžné nebo bezhalogenové), pro kabely s vyšší teplotní odolností [[polyetylen]] (obyčejný nebo [[radioaktivita|radiačně]] zesítěný), pro energetické kabely [[HFFR]], EVA ([[etylenvinylacetát]]), [[polyamid]], [[FEP]], [[teflon]] atd.
Specialitou pro vodiče s vysokou tepelnou odolností je izolace ze [[silikon]]ového [[kaučuk]]u, která se nanáší obdobně jako ostatní plasty, ale děje se tak za běžné pokojové teploty a teprve poté se izolace na vodiči vypaluje v horkovzdušném tunelu.
 
Je ale možné opláštit i žíly paralelní, tedy nestáčené do šroubovice. Vznikne tak plochý kabel (vhodný např. pod omítku), resp. plochá šňůra (např. k [[televizor]]u nebo do [[výtah]]u).
 
=== Stínění ===
[[Soubor:Shielded wire 4F.jpg|thumb|Stíněná šňůra]]
Pokud je to žádoucí z elektrotechnických důvodů, např. kvůli elektromagnetickému odrušení, lze vodič takzvaně odstínit tím, že se okolo něj vytvoří dutinka z vodivého materiálu - nejčastěji opět z holé nebo pokovené mědi. Dutinku lze vytvořit:
[[Kategorie:Elektroinstalace]]
 
[[da:Elektrisk kabel]]
[[de:Elektrische Leitung]]
[[en:Power cable]]
[[nl:Elektriciteitsleiding]]
[[nn:Elektrisk ledning]]
[[no:Elektrisk ledning]]
[[ro:Cablu electric]]
[[sv:Elektrisk ledning]]
[[uk:Кабель]]
[[zh:電纜]]
1 361 498

editací

Navigační menu