Clark Ashton Smith: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 4 bajty ,  před 9 lety
m
náhrada za jednotnou šablonu {{Upravit}}; kosmetické úpravy
m (13. ledna->13. leden 14. srpna->14. srpen)
m (náhrada za jednotnou šablonu {{Upravit}}; kosmetické úpravy)
{{Upravit}}
{{upravit - biografie}}
'''Clark Ashton Smith''' ([[13. leden|13. ledna]] [[1893]] – [[14. srpen|14. srpna]] [[1961]]) byl americký spisovatel, básník, malíř a spisovatel [[Horor|horroru]], [[fantasy]] a [[sci-fi]].Je pro své příběhy, a své literární přátelství s [[Howard Phillips Lovecraft|H. P. Lovecraftem]] od roku [[1922]] do smrti roku [[1937]], dodnes velmi vzpomínaný a populární.
S Lovecraftem a Robertem E. Howardem, také přítelem a korespondetem, Smith zůstává jedním z nejslavnějších přispěvatelů do pulp magazínu [[Weird Tales]].
 
== Biografie ==
=== Raný život a vzdělání ===
Smith trávil většinu svého života v malém městě žijící v malé místnosti se svými rodiči, Fanny a Timeem Smithovými. Jeho formální vzdělání bylo omezeno: trpěl psychologickými poruchami, a kvůli tomuto problému prošel pouze osmi roky mluvnické školy a nikdy se nedostal na střední školu. Nicméně pokračoval po opuštění školy pokračoval v samostudiu, učil se francouzsky a španělsky a jeho téměř fotografická paměť mu umožnila uchovat si v paměti nesmírné množství informací z jeho velmi širokého rozsahu četby, včetně několika celých slovníků a encyklopedií.
 
=== Raná tvorba a inspirace ===
Smith začal psát povídky ve věku jedenáctí let a dvě z nich, ''Meč Zagan'' a ''Černé diamanty'', byly později publikovány v [[Hippocampus Press]]. Obě povídky jsou charakterizovány [[středověk]]ou výpravou a výpravou podobnou [[Tisíc a jedna noc|pohádkám tisíce a jedné noci]]. Smithovu ranou tvorbu dále ovlivnily podobné pohádky [[Bratři Grimmové|bratří Grimmů]] (rovněž podobné arabským pohádkám) a práce [[Edgar Allan Poe|Edgara Allana Poea]]. V pozdějším mládí se stal chráněncem sanfranciského básníka [[George Sterling]]a, který mu pomohl publikovat jeho první sbírku básní ''The Star-Treader a další básně'', která se dočkala velmi dobrého přijetí u amerických kritiků, jeden z nich nazval C. A. Smitha [[John Keats|Keatsem]] Pacifiku. Díky Sterlingovi vešel Smith ve známost coby člen místního nočního klubu Auburn Monday, kde se značným úspěchem četl několik ze svých básní . Publikace ''Ebony and Crystal'' roku [[1922]] byla následována nadšeným dopisem od [[Howard Phillips Lovecraft|H. P. Lovecrafta]], čímž začalo patnáct let přátelství a korespondence.
 
=== Zaměstnání a manželství ===
Smith byl po většinu svého života nucen vykonávat podřadná zaměstnání jako sbírání ovoce a kácení dřeva z důvodu finančního zabezpečení sebe a svých rodičů. Po smrti svých rodičů se [[10. listopad]]u [[1954]] oženil s Carol Jones Dormanovou a odstěhoval se do [[Pacific Grove]] v Kalifornii, kde si zřídili domov se svými dětmi.
 
=== Zdraví a smrt ===
Smith trpěl celý svůj život očními problémy. Zemřel ve spánku [[14. srpen|14. srpna]] [[1961]].
 
1 360 657

editací

Navigační menu