Interaktivní video: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 36 bajtů ,  před 8 lety
bez shrnutí editace
 
=== Druhy interaktivních videí ===
===== 1) Plně klikatelná videa =====
Jedním z druhů interaktivních videí jsou plně klikatelná videa. Využívají nový způsob kódování videa, umožňující uživatelům kliknout na každou osobu, místo nebo objekt na videu.<br />
===== 2) Přizpůsobitelná on-line interaktivní videa =====
Přizpůsobitelná interaktivní videa umožňují uživateli upravit některé složky možné změny a poté přehrát video přizpůsobené konkrétním požadavkům uživatele.
 
===== 3) Konverzační online interaktivní videa =====
Konverzační videa umožňují uživateli komunikovat s videem ve formě imaginární jednoduché konverzace s postavami ve videu.
===== 4) Průzkumná on-line interaktivní videa =====
Průzkumná videa umožňují uživateli pohybovat se prostorem, nebo prohlížet si určitý objekt, např. umělecká díla z několika úhlů, čímž je prakticky vytvářen reálný pohled jako při skutečném fyzickém zkoumání určitého objektu. Objekt nebo prostor je popsán pomocí video smyčky.
 
===== 5) Interaktivní video v počítačových hrách =====
Pojem interaktivní video vznikl současně s vynálezem Laser disců (LD) (s předchůdci mediálních nosičů CD a DVD). Hráč mohl náhodně přeskakovat pořadí kapitol a zvolit si tak vlastní děj hraného příběhu. První interaktivní počítačovou hrou bylo arkádové [[Dračí doupě]], kde hráč ovládal plně pohyblivou postavu a v překážkových situacích vytvořených tvůrcem, rozhodoval o dalším jednání své postavy pomocí [[joysticku]].<br />
<br />
Nedostatek interaktivity, omezená paleta barev (maximálně 64 barev), která způsobila výrazně zhoršený obraz, způsobily pokles oblíbenosti u hráčů a přechod ke hrám na modernějším mediálním nosiči.
 
===== Laser disc (LD) =====
[[Laser disc]] nabízel vyšší kvalitu zvuku i obrazu než jeho předchůdci [[MCA]] a [[VHS]], přesto byl populárnější v oblastech jihovýchodní Asie než ve Spojených státech Amerických, Evropě a Austrálii. Stal se tedy spíše inspirací k výrobě jeho dalších následovníků - [[CD]] a [[DVD]].
K prodeji byl nabízen až roku 1978, což bylo čtyři roky po jeho patentování společností [[Philips]], dva roky po uvedení VHS rekordérů na trh a čtyři roky před zahájením používání CD, která jsou na technologii Laser disců. Výroba LD pokračovala do roku 2009, kdy byla distribuce ukončena. V celém světě se dohromady prodalo 16,8 milionů LD, z toho 9,5 milionů pod značkou [[Pioneer]]. Od roku 2000 byl LD plně nahrazen formátem DVD.
===== Technické informace =====
Standardní domácí Laser disc měl v průměru 30 cm a skládal se dvou hliníkových disců v plastovém obalu. Obsahoval analogové video s analogovým, později digitálním zvukem.
==== 6) Interaktivní video v kině ====
 
===== Interaktivní film v českém kině =====
První interaktivní film v tehdejší Československé republice, jehož autorem je [[Radúz Činčera]], byl představen v roce 1971 a následně režimem této doby zakázán. Jednalo se o snímek [[Člověk a jeho dům]], představený v [[KinoAutomatu]]. V průběhu děje vystoupil před diváky moderátor a požádal je o zvolení pokračování příběhu formou volby mezi dvěma tlačitky. Většinové hlasování pak rozhodlo o pokračování děje. V roce 2007 se tento snímek vrátil na scénu díky dceři Radúze Činčery, Aleně Činčerové. Celý příběh nabízí osm voleb diváků a tak vytvoření děje filmu dle jejich přání.
[[Kategorie:Zpracování obrazu]]
452

editací

Navigační menu