Klub angažovaných nestraníků: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Historie: základní myšlenka KANu (KANem uvolněno k šíření s uvedením zdroje)
m (Ing.->Inženýr)
(→‎Historie: základní myšlenka KANu (KANem uvolněno k šíření s uvedením zdroje))
 
Po okupaci [[21. srpen|21. srpna]] byl na tajné schůzce přípravného výboru KAN vydán dokument o zastavení činnosti KAN a zničeny seznamy členů. [[29. srpen|29. srpna]] předsednictvo ÚV Národní fronty prohlašuje, že považuje politický systém NF za vyhovující a uzavřený. [[7. září]] ministerstvo vnitra zakazuje činnost KAN.
 
==== Základní myšlenka KANu ====
Autor ''Návrhu perspektivního programu KAN'' (1968), [[Jaroslav Langer]] ve svém rozboru nedostatků demokracií v roce 1990 napsal:
:''Na začátku r. 1968 měla KSČ asi půldruhého milionu členů, co odpovídalo asi 13 procentům oprávněných voličů. I kdybychom vycházeli z předpokladu, že celá tato "členská báze" měla skutečný vliv jak na výběr kandidátů do parlamentu tak také na volbu členů Ústředního výboru i politbyra strany (což je ovšem čistá fikce), ani pak by těchto třináct procent nelegitimovalo ani tehdejší moc komunistické partajní centrály nad občany ani nárok strany, být "vedoucí silou ve státě“, který ji přiřkla leninská doktrína "demokratického centralismu".<br>Základní myšlenkou Klubu angažovaných nestraníků, jako občanského politického hnutí Pražského jara, bylo postupné vyřazeni této ilegitimní hierarchické nadvlády partajní oligarchie vzrůstajícím počtem nezávislých poslanců v parlamentě a vlastním předparlamentním politickým životem občanské báze. Z jejich horizontálně komunikujících politických klubů měly v budoucnu vycházet nejen impulsy a konkrétní návrhy na řešení společensko-politických problémů, ale také kandidáti na poslanecké mandáty na základe svých prokázaných odborných, tvůrčích a mravních kvalit. Jejich politická práce, vykonaná v komunitě a pro ni, a jejich nezávislost na hierarchicky a centralisticky strukturovaných organizacích, a ne vzestup na žebříčku funkcionářské partajní kariéry, je měla tedy kvalifikovat jako demokratické politiky a ne jako profesionální bojovníky o moc.''
:--[[Jaroslav Langer]]: ''Co se stalo a jak dál ... K nové československé demokracii'', 1990
 
== Dnes ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu