Stavebník: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 68 bajtů ,  před 9 lety
m
r2.5.2) (Robot: Odebírám fr:Maître d'ouvrage; kosmetické úpravy
m (přidána Kategorie:Stavebnictví za použití HotCat, typos, pryč prázdná sekce)
m (r2.5.2) (Robot: Odebírám fr:Maître d'ouvrage; kosmetické úpravy)
Stavebník je zároveň pojmem stavebního práva, kde je definován mezi základními pojmy stavebního [[Zákon|zákona]]: § 2 odst. (2) písmeno c). StZ 183/206 Sb.. Ve stejném smyslu je důsledně užíváno i v jiných stavebních normách. Ať právních nebo technických.
Stavebník je ten, kdo žádá ve [[Správní řízení|správním]] (stavebním) řízení o povolení [[Stavba|stavby]] dle § 104 – 110 StZ
Ojediněle bývá [[Pojem|pojem]] stavebník mylně zaměňován s pojmenováním stavitel (lidově také „stavbař“) ačkoliv jde o dvě odlišné role. Stavebník pořizuje a platí, [[Stavitel|stavitel]] realizuje. Zmatení snad vzniklo v době, kdy se velká část staveb rodinných domků pořizovala svépomocí, a stavebník si stavěl sám pro sebe.
Pojem stavebník je jen částečným a nepravým [[Synonymum|synonymem]] se slovem „investor“. Společné mají pouze vklad investice – financí. Zatímco u investora může jít pouze o investiční spekulaci.<ref>[http://www.uur.cz/konzultacni-stredisko/diskuse/?ID=2499&tema=2212 Vztah stavebník a investor]</ref> V případě stavebníka je v pojmu ukryto i hlubší systémové sepětí se stavbou a pravděpodobnost delšího užívání. [[Investor]] může působit i v jiných oblastech než ve stavebním procesu. [[Investor]] stavby vůbec nemusí být jeho stavebníkem a naopak stavebník může stavět i za cizí [[Peníze|peníze]], byť o stavbu žádá a bude ji užívat. To přesto, že se v běžném jazyce ojediněle zaměňují.
Odborný, právní i obecný jazyk jsou v užívání pojmu stavebník v naprosté většině užití ve shodě.
 
== Hlubší význam ==
Pojmosloví má tedy hlubší jazykový ale i odborný význam ať již ekonomický, organizační, technický nebo dokonce filozofický (etický).
Pokud se odhlédne od právního vymezení, pak pojmu stavebník více odpovídá [[Fyzická osoba|fyzická osoba]]. Kdežto pojmu investor spíše [[Právnická osoba|osoba právnická]]. Není to ale nutným [[Pravidlo|pravidlem]].
 
== Reference ==
* Matějka Vladimír, Mokrý Jan (eds.): ''Slovník pojmů ve výstavbě''. Praha ČSSI 1995.
* Česká republika: ''zákon o územním plánování a stavebním řádu (Stavební zákon) č. 186/2006 Sb''. v platném znění. Praha 2006
* Havránek B. (ed.): [http://ssjc.ujc.cas.cz/ ''Slovník spisovného jazyka českého'']. Praha ČSAV
* Mazanec Michal, Křenková Jitka: ''Přehled judikatury z oblasti stavebního práva''. Praha ASPI 2008. ISBN 978-80-7357-296-9
 
[[da:Bygherre]]
[[de:Bauherr]]
[[fr:Maître d'ouvrage]]
[[nl:Bouwheer]]
[[Kategorie:Stavebnictví]]
 
[[da:Bygherre]]
[[de:Bauherr]]
[[nl:Bouwheer]]
[[no:Byggherre]]
[[sv:Byggherre]]
1 151 259

editací

Navigační menu