Stavebník: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 9 lety
m
→‎Kodifikovaný význam: drobná oprava - ojediněle
(Nová stránka: '''Stavebník''' je, kdo pořizuje stavbu. Hybatel stavby - ten, kdo stavbu hradí, je pořizována pro něho a s velkou pravděpodobností ji bude i užívat. Tedy pán stavby. O…)
 
m (→‎Kodifikovaný význam: drobná oprava - ojediněle)
Stavebník je ten, kdo žádá ve [[Správní řízení|správním]] (stavebním) řízení o povolení [[Stavba|stavby]] dle § 104 – 110 StZ
Ojediněle bývá [[Pojem|pojem]] stavebník mylně zaměňován s pojmenováním stavitel (lidově také „stavbař“) ačkoliv jde o dvě odlišné role. Stavebník pořizuje a platí, [[Stavitel|stavitel]] realizuje. Zmatení snad vzniklo v době, kdy se velká část staveb rodinných domků pořizovala svépomocí, a stavebník si stavěl sám pro sebe.
Pojem stavebník je jen částečným a nepravým [[Synonymum|synonymem]] se slovem „investor“. Společné mají pouze vklad investice – financí. Zatímco u investora může jít pouze o investiční spekulaci.<ref>[http://www.uur.cz/konzultacni-stredisko/diskuse/?ID=2499&tema=2212 Vztah stavebník a investor]</ref> V případě stavebníka je v pojmu ukryto i hlubší systémové sepětí se stavbou a pravděpodobnost delšího užívání. [[Investor]] může působit i v jiných oblastech než ve stavebním procesu. [[Investor]] stavby vůbec nemusí být jeho stavebníkem a naopak stavebník může stavět i za cizí [[Peníze|peníze]], byť o stavbu žádá a bude ji užívat. To přesto, že se v běžném jazyce snadnoojediněle zaměňují.
Odborný, právní i obecný jazyk jsou v užívání pojmu stavebník v naprosté většině užití ve shodě.
 

Navigační menu