Darování: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 8 lety
m
Přesun sekce
m (Wikiodkaz (pokud nedojde k přesunu))
m (Přesun sekce)
== Darovací smlouva ==
K uzavření smlouvy dochází tehdy, když ''dárce'' něco ''obdarovanému'' přenechá nebo mu něco slíbí a když obdarovaný takový dar či slib přijme. Základní podmínkou pro to, aby šlo o smlouvu darovací, je však vždy bezúplatnost tohoto převodu či slibu. U darování [[nemovitost|věci nemovité]] navíc musí být smlouva uzavřena v písemné formě, jinak je neplatná, a k přechodu vlastnictví dojde až vkladem do [[katastr nemovitostí|katastru nemovitostí]]. Písemná forma je požadována i pro darování věcí movitých, pokud nedojde k jejich současnému předání obdarovanému. Z důvodu neobcházení dědického práva je dále stanoveno, že pokud by mělo být plněno až po smrti dárce, byla by darovací smlouva také neplatná.
 
== Darování a daně ==
Obdarovaný musí uhradit [[darovací daň]], která činí zákonem stanovené procento z hodnoty věci. To je rozdílné podle výše této hodnoty a pohybuje se od 7 % (dar do hodnoty 1 000 000 Kč) až do 40 %. Od daně jsou ale osvobozeny dary mezi příbuznými, dary věcí osobní potřeby nebo peněz do hodnoty 20 000 Kč, stejně jako dalšího majetku, pokud jde jen o příležitostný dar do hodnoty 3 000 Kč. Také jsou osvobozeny dary v oblasti kultury, školství, vědy a výzkumu, zdravotnictví, sportu, náboženství, sociální péče, ekologie a ochrany zvířat.
 
== Vrácení daru ==
| jazyk = česky
}}</ref>
 
== Darování a daně ==
Obdarovaný musí uhradit [[darovací daň]], která činí zákonem stanovené procento z hodnoty věci. To je rozdílné podle výše této hodnoty a pohybuje se od 7&nbsp;% (dar do hodnoty 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;Kč) až do 40&nbsp;%. Od daně jsou ale osvobozeny dary mezi příbuznými, dary věcí osobní potřeby nebo peněz do hodnoty 20&nbsp;000&nbsp;Kč, stejně jako dalšího majetku, pokud jde jen o příležitostný dar do hodnoty 3&nbsp;000&nbsp;Kč. Také jsou osvobozeny dary v oblasti kultury, školství, vědy a výzkumu, zdravotnictví, sportu, náboženství, sociální péče, ekologie a ochrany zvířat.
 
== Reference ==

Navigační menu