Zelení – Zelená alternativa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dowikifikováno, návrh na přesun (podle Seznam politických stran v Rakousku)
(Dowikifikováno, návrh na přesun (podle Seznam politických stran v Rakousku))
{{Přesunout|Zelení - Zelená alternativa}}
{{Wikifikovat}}
[[Soubor:Logo Die Gruenen.svg|thumb|Logo Zelených]]
'''Zelení – Zelená alternativa''' (zkráceně '''Zelení''', německy '''Die Grünen – Die grüne Alternative''') je ekologická politická strana v [[Rakousko|Rakousku]]. Po předčasných parlamentních volbách 2008 skončili Zelení s výsledkem 10,4  % a 20 mandáty z celkového počtu 183 křesel, jako nejslabší z pěti politických stran, zastoupených v Rakouském parlamentu. Nyní jsou v opozici. Předsedkyní strany je [[Eva Glawischnig-Piesczek]]. Zelení jsou řádnými členy [[Evropská strana zelených|Evropské strany zelených]] a [[Global Greens]].
 
== Programové zásady ==
Zelení se kromě [[ekologie]] zasazují také o práva menšin a o eko-sociální daňovou reformu. Jejich hodnoty v souladu s programovým prohlášením z roku 2001 znějí: "přímá„přímá demokracie, mír, ekologie, solidarita, feminismus, sebeurčení". Strana je členem Evropské strany zelených.
 
Průzkumy ukazují, že Zelení oslovují především mladé lidi, ženy a voliče z větších měst. Analýza z voleb v roce 2006 ukázala, že je volilo 16  % lidí z měst, 19  % mladých voličů a 12  % žen (8 % mužů).
 
== Historie strany ==
Za zrození rakouského zeleného hnutí je považována kampaň proti uvedení [[Jaderná elektrárna Zwetendorf|jaderné elektrárny Zwentendorf]] (1978). Dalším milníkem v tomto vývoji byl v roce 1984 úspěšný odpor vůči zařízení Hainburg na Dunaji[[Dunaj]]i. Někteří pozdější Zelení byli zapojeni do mírových demonstrací a shromáždění v roce 1981 až 1984.
 
Roku 1986 se sjednotili konzervativnější '''Sjednocení zelení Rakouska''' ('''VGÖ''' – založení 1982) s progresivní '''Alternativní kandidátkou Rakouska''' ('''ALÖ''' – založení rovněž 1982) ve společnou stranu '''Zelená alternativa''' ('''GA'''). Od roku 1993 zní jejich název '''Zelení – Zelená alternativa''' ('''Zelení''').
 
== Volební výsledky ==
Prvního úspěchu dosáhla tato strana ve volbách v roce 1986, kdy získala 4,82  % hlasů a v Rakouském[[Národní rada (Rakousko)|dolní komoře]] rakouského parlamentu 8 poslanců (uzavírací klauzule pro vstup jsou 4  %). Podobného výsledku (4,78  %) ovšem s polepšením o 2 poslance Zelení dosáhli také ve volbách v roce 1990. Ve volbách v roce 1994 si výrazně polepšili na 7,31   % a získali 13 křesel. Volební neúspěch však zaznamenali v předčasných volbách o rok později, kdy spadli na svůj průběžný zisk (4,81  %) a v parlamentu je zastupovalo jen 9 poslanců. Od voleb 1999 (7,40  %, 14 křesel) si Zelení již pouze polepšovali. Volby 2002 (9,47  %, 17 křesel) a volby 2006 (11,05  %, 21 křesel), kdy skončili za [[Sociálně demokratická strana Rakouska|sociálními demokraty]] ('''SPÖ''') a [[Rakouská lidová strana|lidovou stranou]] ('''ÖVP''') jako třetí nejsilnější parlamentní strana.
 
V předčasných parlamentních volbách 2008, kdy byl uveden v platnost nový volební zákon, který umožňoval aktivní volební právo od 16 let a prodlužoval poslanecký mandát na 5 let (na tomto zákoně se výrazně podíleli právě Zelení), získali 10,4  % a zanamenali tak ztrátu 0,6  % a jednoho křesla. Vzhledem ke ztrátě 6  % u sociálních demokratů a 8,3  % u lidové strany a výraznám ziskům [[Svobodná strana Rakouska|Svobodné strany Rakouska]] ('''FPÖ''' – polepšili si o 6,5  %) a [[Svaz budoucnosti Rakouska|Svazu budoucnosti Rakouska]] ('''BZÖ''' – polepšili si o 6,6  %) lze říci, že jsou Zelení v Rakousku stranou s asi nejpevnější voličskou základnou.
 
=== Volby do Národní rady ===
 
=== Tabulka volebních výsledků ===
{| class="prettytable float-right" width="240px"
! bgcolor=#9ACD32 |Volby
|-
|}
 
 
=== Volby do Evropského parlamentu ===

Navigační menu