Ostrovec-Lhotka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 38 bajtů ,  před 8 lety
m
linky, styl
m (typo)
m (linky, styl)
| starosta = MVDr. Václav Vozák
}}
'''Ostrovec-Lhotka''' je maloumalá [[vesnice|vesnicí]] asi 8 km severně od [[Zbiroh]]a ve východní části [[Okres Rokycany|okresu Rokycany]]. Ve stejnojmenné obci žije 90 obyvatel, katastr je 2014 ha a [[Poštovní směrovací číslo|PSČ]] všech adres je 338 08. Obec se skládá ze dvou místních částí - Ostrovec, Lhotka (Ostrovec). V celé obci je registrováno celkem 222 domů.
 
== Historie obce ==
'''Ostrovec''' (chybně Ostroves), jméno údajně vychází z polohy kterou zaujímá mezi údolími a potoky, ostrov tak připomínající.
 
První zmínka pochází z roku [[1115]], kdy byla knížetem Vladislavem darována Kladrubskému klášteru.
Sedláček a Drachovský dále píší bez udání data a pramene, že ves byla darována, i se sousední Lhotkou, [[Karel IV.|Karlem IV.]] Buškovi z Kasepovic. Ten ho prodal l.p. [[1366]] Michalovi ze Sedlce. Roku [[1384]] byl pak v držení Michalova syna Michala z Ostrova (jak se také dříve Ostrovci říkalo). Dle Drachovského byla za držení jednoho z Michalů byla vystavena při zdejším dvoře tvrz. Jedinou zprávu o ní však máme z roku [[1541]], kdy jí Jiřík Osterský ze Sulevic prodal spolu se vsí a dvorem Janu Mladotovi ze Solopysk. Další zmiňovanou změnou majitele je pak změna z roku [[1588]] kdy Ostrovecves získal Vilém z Landštejna na Krašově od Bohuslava Doupovce z Doupova. Dále pak Ostrovec náležel [[Křivoklát]]u, ale roku [[1607]] byl coby královský majetek připojen ke [[Zbiroh]]u.
 
Rok zániku tvrzí[[tvrz]]í neznáme, pravděpodobně k tomu došlo roku [[1664]], kdy na jejím místě vznikl novy ovčín, který však již dnes také neexistuje.
 
'''Lhotka''', ves je prvně zmíněna roku [[1362]]. Ve vsi byl vystavěn malý dřevěný zámek (kolem roku [[1737]]), ten však zcela shořel roku [[1888]].
 
== Památky v obci ==
* Roubená [[zvonice]] stojící na Ostrovecké návsi z roku [[1761]] - kulturní památka
* V obci je soubor původní roubené lidové architektury.
* Roubený ostrovecký mlýn vzdálen cca 600 m západně od centra vsi.

Navigační menu