Ostrovec-Lhotka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 9 lety
m
typo
m (oprava adresy oú)
m (typo)
| starosta = MVDr. Václav Vozák
}}
'''Ostrovec-Lhotka''' je malou [[vesnice|vesnicí]] asi 8 km severně od [[Zbiroh]]a ve východní části [[Okres Rokycany|okresu Rokycany]]. Ve stejnojmenné obci žije 90 obyvatel, katastr je 2014 ha a [[Poštovní směrovací číslo|PSČ]] všech adres je 338 08. Obec se skládá ze dvou mísníchmístních částí - Ostrovec, Lhotka (Ostrovec). V celé obci je registrováno celkem 222 domů.
 
== Historie obce ==
'''Ostrovec''' (chybně Ostroves), jméno udajněúdajně vychází z polohy kterou zaujímá mezi údolími a potoky, ostrov tak připomínající.
 
První zmínka pochazípochází z roku 1115, kdy byla knížetem Vladislavem darována Kladrubskému klášteru.
Sedláček a Drachovský dále píší bez udání data a pramene, že ves byla darována, i se sousednisousední Lhotkou, [[Karel IV.|Karlem IV.]] Buškovi z Kasepovic. Ten ho prodal l.p. 1366 Michalovi ze Sedlce. Roku 1384 byl pak v držení Michalova syna Michala z Ostrova (jak se také dříve Ostrovci říkalo). Dle Drachovského byla za držení jednoho z Michalů byla vystavena při zdejším dvoře tvrz. Jedinou zprávu o ní však máme z roku 1541, kdy jí Jiřík Osterský ze Sulevic prodal spolu se vsí a dvorem Janu Mladotovi ze Solopysk. Další zmiňovanou změnou majitele je pak změna z roku 1588 kdy Ostrovec získal Vilém z Landštejna na Krašově od Bohuslava Doupovce z Doupova. Dále pak Ostrovec náležel [[Křivoklát]]u, ale roku 1607 byl coby královský majetek připojen ke [[Zbiroh]]u.
 
Rok zániku tvrzí neznáme, pravděpodobně k tomu došlo roku 1664, kdy na jejím místemístě vznikl novy ovčín, který však již dnes také neexistuje.
 
'''Lhotka''', ves je prvně zmíněna roku 1362. Ve vsi byl vystavěn malý dřevěný zámek (kolem roku 1737), ten však zcela shořel roku 1888.

Navigační menu