Michel Serrault: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 124 bajtů ,  před 9 lety
m
vnitřní odkazy
m (r2.5.2) (robot přidal: be-x-old:Мішэль Сэро)
m (vnitřní odkazy)
}}
 
'''Michel Serrault''' ([[24. leden|24. ledna]] [[1928]] [[Brunoy]] - [[29. červenec|29. července]] [[2007]] [[Honfleur]]) byl významný [[Francie|francouzský]] filmový a divadelní [[herec]].
 
Serrault měl bratry Raoula a Guy a sestru Denise. Ve čtrnácti vstoupil do [[kněžský seminář|kněžského semináře]], ale po několika týdnech se zamiloval a utekl. Již od dětství měl touhu stát se hercem a od šestnácti let chodil v [[Paříž|pařížském]] ''Centre Dramatique de la Rue Blanche'' do kursů herectví. Ke studiu konzervatoře nebyl přijat.
 
V roce [[1946]] začal svoji profesionální kariéru kontraktem na turné po [[Německo|Německu]] se společností Jean-Marii Serreaua. Po skončení vojenské služby u letectva nastoupil na prkna pařížských divadel. Od roku [[1953]] spolupracujespolupracoval s hercem, režisérem a dramatikem [[Jean Poiret|Jeanem Poiretem]], s nímž vytvářívytvořil množství skečů a scének v řadě pařížských kabaretů (''Tabu'', ''Tomates'', ''[[Pařížská Olympie|Olympia]]'', ''Bobino''). Kromě toho vynikl v rolích [[William Shakespeare|W. Shakespeara]] a [[Molière|Molièra]] a stal se jedním z nejmladších členů ''[[Comédie-Française]]''.
 
K filmu se dostává přibližně v polovině [[1950-1959|50. let]]. Hned u prvního filmu ''Poprask v kabaretu'' se setkal s budoucí hvězdou filmové komedie [[Louis de FunésFunès|Luisem de FunésemFunèsem]] a nebyla to spolupráce poslední. Zpočátku musel vzít zavděk vedlejšími rolemi úředníků a policejních komisařů, často hrál po boku svého přítele Jeana Poireta. Tyto filmy často nebyly kvalitní a do historie filmu se nezapsaly. Až v [[1970-1979|70. letech]] dostal příležitost uplatnit svůj komediální talent. Tehdy hrál s Poiretem v pařížském ''[[Théâtre du Palais Royal]]'' komedii ''[[Klec na blázny]]'', která byla posléze i zfilmována. Hezká byla role ovdovělého knihkupce Rondina ve filmu ''[[Krysy z temnot]]''.
 
Mezi režiséry, s nimiž Serrault ve filmu pracoval, byli např. [[Claude Chabrol]], [[Jean-Pierre Mocky]], [[Georges Lautner]], [[Michel Audiard]], [[Bertrand Blier]], [[Claude Zidi]] a [[Mathieu Kassowitz]].
Kromě komedie ''Klec na blázny'' získal Serrault mezinárodní popularitu rolí homosexuála Albina, který vystupuje v podniku svého milence v podání [[Ugo Tognazzi]]ho jako transvestit ve filmu ''[[Zaza]]''. Serrault byl převážně komediální herec, ale dokázal zahrát i výborné postavy charakterní. I v Česku byla v 70. letech populární komedie ''[[Situace je vážná, nikoliv však zoufalá]]'', v níž excelentně ztvárnil hlavní roli.
 
V roce [[1982]] dostal francouzského filmového [[Cesar (filmová cena)César|CesaraCésara]] za postavu notáře Jérôma Martinauda, jenž je usvědčen z vraždy dvou dívenek, v kriminálním dramatu ''Svědek''. Úloha masového vraha Židů, jimž sliboval útěk do [[Jižní Amerika|Jižní Ameriky]], ve filmu ''Doktor Petiot'' ([[1990]]) byla ještě výraznější, ale ocenění se nedočkala. Césarem byl znovu oceněn až roku [[1995]] za roli starého soudce Arnauda, který vzplane láskou k mladé vdané dívce v podání [[Emmanuelle Béart|Emmanuelle Béartové]], v komorním snímku '' [[Nelly a pan Arnaud]]''. Mezi poslední snímky patří v Česku uvedené filmy ''Motýl'' a ''Belhpegor[[Belphegor: Fantom Louvru]]''.
 
Michel Serrault byl od roku [[1952]] ženatý s Juanitou Peyronovou (nar. [[1958]]), měl s ní dvě dcery. Caroline zemřela při automobilové nehodě, dcera [[Nathalie Serraultová]] je také herečkou. Od jara 2007 byl Serrault těžce nemocen, po hospitalizaci v pařížském [[Neuilly-sur-Seine]] byl na poslední týdny převezen do své letní rezidence v [[Normandie|Normandii]], kde 29. července 2007 zemřel na [[rakovina|rakovinu]].
 
==Filmografie==
* Le libertin, 2000 - kardinál
* Le monde de Marty, 2000 - Antoine Berrant
* [[Belphegor: Fantom Louvru]], 2001 - Verlac
* Jedna vlaštovka jaro udělá (Une hirondelle a fait le printemps), 2001 - Adrien
* Un coeur oublié, 2001 (TV film) - pan de Fontenelle
* Le furet, 2003 - Anzio
* Albert est méchant, 2004 - Albert Moulinot
* Ne quitez papas!, 2004 - hlas Luciena Mandela
* Les noueaux refus, 2004
* Grabuge!, 2005 - komisař Lancret
* Monsieur Léon, 2006 - M. Léon
* L' Avare, 2007 (TV film) - Harpagon
* [[Symbol smrti]] (Pars vite et reviens tard), 2007 - Hervé Decambrais/Hervé Ducouëdic (dvojrole)
 
==Reference==
[[Kategorie:Úmrtí 2007]]
[[Kategorie:Držitelé Césara]]
[[Kategorie:Úmrtí na nádorová onemocnění]]
[[Kategorie:Muži]]
 

Navigační menu