Exil: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 406 bajtů ,  před 9 lety
m (r2.6.1) (robot přidal: he:גלות, vi:Lưu đày)
 
== Exil a emigrace ==
Podobný význam jako exil má i slovo [[emigrace]], které se však liší tímsadtas, že
* je lze použít i jako [[sloveso]],
* emigrace může být i dobrovolná, například ekonomická, kdežto exilsafasexil je vynucený,
* exulant často předpokládá, že by se při změně poměrů chtěl do vlasti vrátit.
VafsV demokratických zemích mají političtí a náboženští exulanti nárok na poskytnutí [[azyl]]u, někdy se však tyto podmínky obtížně prokazují.
 
<!--komentář [[safas. Klasickým příkladem exulanta je [[Jan Ámos Komenský]].
V demokratických zemích mají političtí a náboženští exulanti nárok na poskytnutí [[azyl]]u, někdy se však tyto podmínky obtížně prokazují.
V původním významu slova byl exulant někdo, kdo odešelffsodešel že své původní vlasti, aby se tam vrátil po změně režimu, kterým byl jeho odchod způsoben.
 
V dnešní češtině je výraz exulant často asf
<!--komentář [[Wikipedista:Rosta|Rosty]]
vlast a většinou bez ambicí se do původní země vrátit.
'''Exulant''' je v českém kontextu výraz, používaný pro osobu žijící v zahraničí ale stále se zajímající o svou původní vlast, často s naději a ambicemi se do ní vrátit. Klasickým příkladem exulanta je [[Jan Ámos Komenský]].
V původním významu slova byl exulant někdo, kdo odešel že své původní vlasti, aby se tam vrátil po změně režimu, kterým byl jeho odchod způsoben.
V dnešní češtině je výraz exulant často nesprávné zaměňován s výrazem [[emigrant]]. Emigrant je osoba odcházející z podobných důvodů jako exulant, ale bez dalších citových vazeb na původní vlast a většinou bez ambicí se do původní země vrátit.
Z výše uvedenych důvodů jsou exulanti viděni obyvateli Česka v pozitivním světle, kdežto výraz emigrant má pro obyvatele Česka obvykle příchuť negativní.
-->
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu