São Paulo (stát): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 20 bajtů ,  před 8 lety
m
+linky
m (r2.6.5) (robot změnil: sq:Sao Paulo (shtet))
m (+linky)
'''São Paulo''' je nejlidnatější a hospodářsky nejdůležitější brazilský spolkový stát. Jeho hlavní město se též jmenuje [[São Paulo]]. Spolkový stát São Paulo hraničí s brazilskými státy [[Mato Grosso do Sul]], [[Minas Gerais]], [[Rio de Janeiro (stát)|Rio de Janeiro]] a [[Paraná (stát)|Paraná]] a leží na pobřeží [[Atlantský oceán|Atlantského oceánu]].
 
Rozloha spolkového státu São Paulo ječiní 248 808 km², což činí 3 % rozlohy Brazílie. V roce 2007 měl stát São Paulo necelých 40 miliónů obyvatel, což činí kolem 22% populace Brazílie. Hustota zalidnění je 160,5 obyvatel/km².
 
Hlavní město státu má São Paulo přibližně 10 miliónů obyvatel. V metropolitní oblasti města jsou další města s více než miliónem obyvatel jako např. [[Guarulhos]], [[São Bernardo do Campo]] a [[Campinas]] a žije v ní 19 miliónů obyvatel.
 
35 až 40% [[průmysl]]ové produkce Brazílie pochází ze São Paula. Je zde [[automobilový průmysl]], [[textilní průmysl]], [[strojírenství]], chemický a [[potravinářský průmysl]] atd. Metropole státu São Paulo je finanční a obchodní centrum Brazílie. Stát spotřebovává třetinu elektrické energie vyrobené v Brazílii. V spolkovém státě São Paulo na pobřeží Atlantského oceánu je nejdůležitější brazilský zámořský přístav [[Santos]].
 

Navigační menu