Geopolitika: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 18 bajtů ,  před 10 lety
bez shrnutí editace
(Doplněn vývoj geopolitiky, na základě Cohena Introductions to geopolitics, Čermákova článku a zápisků z politologie v Hradci)
Bez shrnutí editace
Autorem tohoto pojmu je švédský politolog [[Rudolf Kjellén]], který se inspiroval u [[Friedrich Ratzel|Friedricha Ratzela]], zakladatele německé politické geografie a zakladatele ekologie Haeckela. Kjellen nahlížel na stát jako na živí organismus, na jeho myšlení měl vliv tzv. sociální darwinismus. Ratzel přišel s termínem životní prostor. V meziválečném období jejich myšlenky rozvíjel penzionovaný generál [[Karl Haushofer]].
 
Ratzel sám se inspiroval knihou [[[[Alfred Mahan|Alfreda Mahana]]]] Vliv námořnictva na historii 1660 – 1783 (1889). Podle této knihy se v dějinách zásadním způsobem prosazovaly ty státy, které vládly mořím a plavbě. Z toho Ratzel odvodil nutnost Německa budovat námořnictvo srovnatelné s Británií před první světovou válkou.
 
V reakci na tyto úvahy [[Halford Mackinder]] v Británii prezentoval názor, podle kterého v dějinách sice vítězila námořní síla nad pevninskou, ale s nástupem železnice se doba obrací a pevninská převáží. Přišel s tzv. teorií Heartlandu, podle které existuje území, (hodně přibližně se podobá dnešnímu Rusku), které má zásadní význam pro vládu nad světem, tzv. Pivotní oblast. Je rozlehlá, na jejím území leží velká část nerostných zdrojů a je obtížně vojensky ohrozitelná. Po První světové válce přikládal zvláštní význam kontrole východní Evropy.
62

editací

Navigační menu