Geopolitika: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 098 bajtů ,  před 10 lety
pokusil jsem se zmínit několik nedávnějších teorií, podle Colina Introduction to Geopolitics a Hnízda
m (r2.7.1) (robot přidal: kk:Геосаясат)
(pokusil jsem se zmínit několik nedávnějších teorií, podle Colina Introduction to Geopolitics a Hnízda)
[[Soubor:Pivot area.png|thumb|Teorie Heartland od Halforda Mackindera]]
'''Geopolitika''' je vědní disciplína, která se snaží o vysvětlení vlivu [[geografie|geografických]] faktorů na [[politika|politiku]] a [[historie|historii]] lidstva. Její jednotná definice neexistuje (existují názory, že je geopolitika součástí [[politická geografie|politické geografie]] či dokonce jejím synonymem). Dodnes nebyla přijata mezi klasické vědní disciplíny. Základem geopolitiky jepůvodně byl geografický determinismus (zdůrazňování geografických, zejména [[fyzická geografie|fyzickogeografických]], faktorů). Geopolitika je také označována jako věda o vládnutí. Výrazně se projevuje zejména na rozsáhlých územích, v rozsáhlých souvislostech. Problematikou geopolitiky se zabývají především velké země.
Znovu ožívající zájem o geopolitiku je spojen se značným rozvolněním významu tohoto slova, které může označovat téměř cokoliv z oblasti mezinárodních vztahů.
 
Autorem tohoto pojmu je švédský politolog [[Rudolf Kjellén]], který se inspiroval u [[Friedrich Ratzel|Friedricha Ratzela]], zakladatele německé politické geografie. Mezi významné světové geopolitiky patří patří [[Carl Ritter]], [[Alfred Mahan]], [[Paul Vidal de la Blache|Vidal de la Blache]], [[Halford Mackinder]], [[Karl Haushofer]], Spykeman, Ó Thuathail či [[Petr Savický]]. Mezi významné československé geopolitiky se řadí [[Viktor Dvorský]] a [[Jaromír Korčák]].
 
Původní důraz na zeměpisný determinismus Ratzela, Mackindera a dalších autorů přelomu 19. a 20. století označuje termín klasická geopolitika. Postupně vznikly další školy.
Mezi jinými existuje tzv. kritická geopolitika. Upozorňuje, že jednotlivé teorie nevznikají jako nestranné a nahlíží je jako na prostředek, kterým jednotliví teoretici prosazují svůj pohled na svět a zájmy svých států, své třídy apod.. Její nejznámější teoretik je Ó Thuathail.
Dále Wallersteinova teorie "světového systému", které namísto dělení na Východ a Západ vede osu dělení světa mezi bohatým Severem a chudým Jihem a řeší vztah centrum - periferie. Lze se setkat i s termínem kulturní geopolitika, k té pak lze zařadit Huntingtonův Střet civilizací.
 
Zatím není ustavena obecně příjimaná periodizace vývoje geopolitiky.
 
 
Autorem tohoto pojmu je švédský politolog [[Rudolf Kjellén]], který se inspiroval u [[Friedrich Ratzel|Friedricha Ratzela]], zakladatele německé politické geografie. Mezi významné světové geopolitiky patří patří [[Carl Ritter]], [[Alfred Mahan]], [[Paul Vidal de la Blache|Vidal de la Blache]], [[Halford Mackinder]], [[Karl Haushofer]] či [[Petr Savický]]. Mezi významné československé geopolitiky se řadí [[Viktor Dvorský]] a [[Jaromír Korčák]].
 
== Externí odkazy ==
62

editací

Navigační menu