Halford Mackinder: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 213 bajtů ,  před 10 lety
Doplněna Heartland teorie, podle anglické Wipideie
m (r2.7.1) (robot přidal: az:Halford Mackinder)
(Doplněna Heartland teorie, podle anglické Wipideie)
Působil jako [[profesor]] [[Oxfordská univerzita|univerzity v Oxfordu]] a [[Londýnská univerzita|Londýně]], člen [[Královská geografická společnost|Královské geografické společnosti]] a poradce britské vlády při [[Pařížská mírová konference 1919|Pařížské mírové konferenci]].
 
Roku 1904 pronesl pro Královskou zeměpisnou společnost přednášku jménem "Zeměpisný základ historie" (The Geographical Pivot of History), ve které formuloval tzv. teorii Heartlandu. Název Heartland vznikl složením anglického heart - srdce a land - země. Tato událost se považuje za počátek anglické geopolitiky, i když autor sám takový pojem nepoužíval. Přepokládal však, že zeměpisné skutečnosti jsou zásadně určující pro mezinárodní politiku. Za podstatu historického vývoje považoval schopnost světových mocností ovládnout geostrategická území světa. Tato představa je výrazně deterministická.
Za podstatu historického vývoje považoval schopnost světových mocností ovládnout geostrategická území světa.
 
Mackinder považoval Evropu, Asii a Ameriku za jeden "Světový ostrov", za jehož zásadní část považoval území, které velmi přibližně odpovídá současnému Rusku. Svou představu o významu jednotlivých částí světa vyjádřil takto:
 
''" Kdo ovládá Východní Evropu, ovládá Heartland."
" Kdo ovládá Heartland, ovládá Světový ostrov."
" Kdo ovládá Světový ostrov, ovládá svět."''
 
Podle Mackindera došlo v 19. století k zásadní změně v možnostech přepravy a tím i ke změně vojenských možností. S rozšířením železnice se rozšířily vojenské možnosti pevninských států na úkor těch států, které ovládaly moře.
 
== Externí odkazy ==
62

editací

Navigační menu