Potenciometr: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 15 bajtů ,  před 9 lety
→‎Použití: Pokud je potenciometr používán pro regulaci hlasitosti zvuku, mívá odpor dráhy logaritmický průběh, aby byla regulace přizpůsobena subjektivní
(Schematická značka)
(→‎Použití: Pokud je potenciometr používán pro regulaci hlasitosti zvuku, mívá odpor dráhy logaritmický průběh, aby byla regulace přizpůsobena subjektivní)
== Použití ==
 
Podle oblasti upotřebení může mít odporová dráha různé provedení. Existují '''lineární potenciometry''' (označeny písmenem B), u nichž má odporová dráha po celé délce lineární přírůstek odporu. Pokud je potenciometr používán pro regulaci hlasitosti [[zvuk]]u, mívá odpor dráhy [[logaritmus|logaritmický]] průběh, aby byla regulace přizpůsobena subjektivní citlivosti [[sluch]]u. Těmto potenciometrům se říká '''logaritmické potenciometry''' (označeny písmenem A). Vyrábějí se i další průběhy drah pro různé charakteristiky ovládání, např. exponenciální, logaritmické s různým rozsahem regulace, s potlačenou částí dráhy (kolem středu nebo počátků) apod.<ref>http://www.radiohm.com/admin/pdf/internet%20potentiometre/1er%20groupe/Resistance%20Laws%20&%20Application%20Notes.pdf</ref><ref>http://www.panasonic.com/industrial/components/pdf/AOK0000PE1.pdf</ref><ref>http://www.vishay.com/docs/51001/appnote.pdf</ref> Pro některé účely bývají vyvedeny kromě konců odporové dráhy i některé její další body, např. střed (potenciometry pro některé [[ekvalizér]]y), různé úseky (čtvrtina, třetina apod.) pro fyziologickou regulaci hlasitosti aj. U různých výrobců se používají různé systémy značení průběhu drah, obvykle písmenem nebo skupinou číslic a písmene. Systém značení není jednotný a může v některých případech vést snadno k záměně průběhu, v některých případech jsou stejná písmena použita pro odlišné průběhy drah, nebo jsou shodné průběhy u různých výrobců označeny různým kódem.
 
Ve stereofonní technice, kde jsou regulovány narázsoučasně oba kanály zároveň, se používají tandemové potenciometry. Jedná se o dva stejné potenciometry se společným ovládáním. Pro vícekanálové zařízení a hlavně speciální účely se vyrábějí i s více než dvěma drahami ovládanými zároveň.
 
Pro různé účely se vyrábějí dvojité potenciometry. Terminologie není u všech výrobců stejná, bylo by lépe tuto skupinu označit jako sdružené. Mají více odporových drah, ovládaných např. 2 nebo 3 koncentricky umístěnými hřídeli, nebo jedním hřídelem s možností ovládání drah jednotlivě (popř. po skupinách) při povytažení hřídele nebo zatlačení. Toho se používalo u miniaturizované audiotechniky, zvláště u autorádií, kde jedním potenciometrem se 2 soustřednými hřídelemi bylo možné ovládat např. 4 funkce.
1 810

editací

Navigační menu