Jabkenice: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 168 bajtů ,  před 9 lety
malé dopl.
(Doplněna dopravní obsluha a územní příslušnost)
(malé dopl.)
 
== Historie ==
První písemná zmínka o obci, pod názvem ''Jablkynice'', pochází z roku [[1352]], území však bylo osídleno pravděpodobně již kolem roku [[1000]].
 
=== Územněsprávní začlenění ===
V roce [[1888]] byla Smetanovi na myslivně odhalena pamětní deska, roku [[1928]] zde byla jako malé muzeum zpřístupněna jeho pracovna, i když budova sloužila svému původnímu účelu. V roce [[1936]] myslivnu odkoupilo sdružení Dědictví Bedřicha Smetany v Jabkenicích a ve spolupráci se Smetanovým muzeem zde byla roku [[1937]] otevřena první stálá expozice. V roce [[1950]] převzalo Smetanovo muzeum myslivnu do své správy a instalovalo expozici novou, poslední expozice zde byla přístupná v letech [[1964]]-[[1987|87]]. Od roku 1987 probíhala rozsáhlá rekonstrukce objektu, na novou expozici však nebyly finanční prostředky. Myslivna tak zůstala 15 let veřejnosti nepřístupná.
Nová, v pořadí čtvrtá stálá expozice, otevřená v roce [[2003]], je věnována jabkenickému období Smetanova života. Obrazovými a písemnými dokumenty i řadou osobních a rodinných předmětů přibližuje život Smetanovy rodiny i rodiny Žofie a Josefa Schwarzových v Jabkenicích a kontakty B. Smetany s Mladoboleslavskem ještě před jeho příchodem do Jabkenic a dokumentuje Smetanovu tvorbu jabkenického období - především její provozování a šíření na koncertech, operních scénách a prostřednictvím hudebních vydavatelství v Čechách i v zahraničí. Jádrem expozice jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu zrekonstruované podle dobových svědectví a zařízené zčásti i původním dochovaným nábytkem Smetanovy rodiny a dalšími autentickými památkami. V sále s malou galerií obrazů skladatelova vnuka Zdeňka Schwarze je možný nerušený poslech Smetanových skladeb dle vlastního výběru. Od roku [[2004]] je zde nainstalována zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků namalovaná v roce [[1877]] skladatelovou manželkou Betty Smetanovou.
 
== Památky ==
* raně gotický kostel Narození Panny Marie
* dřevěná zvonice z 15. století
* zbytky hradiště na návrší Hrádek
 
== Doprava ==

Navigační menu