Theodor W. Adorno: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 9 lety
 
1921 maturoval na Gymnáziu císaře Wilhelma ve Frankfurtu. Následovalo studium filozofie, sociologie, psychologie a hudebních věd na Frankfurtské univerzitě. První filozofické školení obdržel Adorno od [[Siegfried Kracauer|Siegfrieda Kracauera]]. Během studií se Adorno věnuje hudební kritice v duchu radikální moderny a zasazuje se o dílo [[Arnold Schönberg|Arnolda Schönberga]] ve stejném období navazuje známost s [[Max Horkheimer|Maxem Horkheimerem]]. 1923 začíná známost s filozofem [[Walter Benjamin|Walterem Benjaminem]] a Margaretou Karplus, s kterou se později oženil.
V 21 letech ukončil Adorno studium promocíprácí o [[Edmund Husserl|Edmundu Husserlovi]] u Hanse Cornelia. 1925 odchází studovat hudební kompozici do Vídně u [[Alban Berg|Albana Berga]] a klavír u Eduarda Steuermanna. Seznamuje se s Arnoldem Schönbergem, Antonem von Webern a [[György Lukács|Györgem Lukácsem]]. Zpátky ve Frankfurtu posiluje kontakt k Institutu pro sociální výzkum, který vede Max Horkheimer. 1931 se Adorno habilituje prací ''Konstrukce estetického u Kierkegaarda'' a stává se soukromým docentem filozofie ve Frankfurtu. 1933 je zbaven úřadu a odchází do anglického Oxfordu. 1937 se oženil s Margaretou Karplus, inženýrkou chemie. 1938 společně emigrují do USA. Adorno se stává členem [[Institutu pro sociální výzkum]] v New Yorku a podílí se na ''Princeton Radio Research Project''. 1941 přesídluje Adorno do Los Angeles a píše společně s Maxem Horkheimerem ''Dialektiku osvícenství'' (vyšlo 1944). Dále píše v tomto období ''Filozofie nové hudby'', ''Minima Moralia'' a spolupracuje s německým spisovatelem [[Thomas Mann|Thomasem Mannem]].
1949 se vrací do Frankfurtu jako mimořádný profesor filozofie na Frankfurtské univerzitě. Po obnovení Institutu pro sociální výzkum ve Frankfurtu v roce 1950 se Adorno ujímá funkce zástupce ředitele.
1951 vychází ''Minima Moralia'' a od roku 1958 řídí Adorno společně s Horkheimerem Institut pro sociální výzkum, v této době vycházejí mimo jiné ''Poznámky k literatuře'', 1961 ''Poznámky k literatuře II'' a 1965 ''Poznámky k literatuře III''. 6. srpna 1969 umírá Adorno během dovolené ve Švýcarsku v kantonu Vallis na následky infarktu.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu