Enantiomer: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 747 bajtů ,  před 9 lety
→‎Vlastnosti: drobné doplnění + wikiodkazy
(→‎Vlastnosti: drobné doplnění + wikiodkazy)
== Vlastnosti ==
 
Základní fyzikální vlastností, kterou se optické izomery liší a která jim také dala název, je [[optická aktivita]], tedy rozdílné stáčení roviny polarizovaného světla při průchodu látkou.
Chemickými a fyzikálními vlastnostmi se optické izomery většinou příliš neliší. Výjimkou je pouze [[biologická aktivita]]. Obě formy rozdílně interagují s [[enzym]]y, účinky látek na živý [[organismus]] jsou tedy odlišné. V živé hmotě se proto většinou nachází příslušná látka jen s jednou možnou [[konfigurace|konfigurací]]. Např. všechny aminokyseliny jsou v bílkovinách v L formě. Při použití nesprávné konfigurace např. při výrobě léčiv lze dosáhnout nevratných změn v lidském organismu. Např. [[thalidomid]], účinná látka z léku prodávaného mezi roky 1957 a 1961 v téměř 50 zemích jako [[antiemetikum]] proti ranním nevolnostem těhotných žen, jehož jeden enantiomer působí proti ranním nevolnostem zatímco druhý enantiomer je [[teratogen]]ní.
 
Chemickými a fyzikálními vlastnostmi se optické izomery většinou příliš neliší. Výjimkou je pouze [[biologická aktivita. V živé hmotě se většinou nachází základní organické stavební látky ([[aminokyseliny]], [[sacharidy]]) jen s jednou možnou [[konfigurace|konfigurací]]. OběNapř. formyvšechny aminokyseliny jsou v bílkovinách v L formě. Rozdílné optické izomery proto mohou rozdílně interagujíinteragovat s [[enzym]]y, účinkyjejich látekúčinky na živý [[organismus]] jsou tedy obecně odlišné. VZ živétohoto hmotědůvodu seje protov většinouněkterých nacházímetabolických příslušnáprocesech látkaaktivní jenpouze jedna forma chemických látek s jednouoptickou možnouizomerií. Známým příkladem je [[konfigurace|konfiguracívitamín C]]., Např.L všechnyforma aminokyselinykyseliny askorbové. Někdy jsou vbiologicky bílkovináchaktivní vobě Lformy, formě.ale Přizpůsob použitízapojení nesprávnédo konfiguracemetabolických např.procesů přia výrobětedy léčivi lzevliv dosáhnoutna nevratnýchorganismus změnse vmohou velmi významně lišit; záměna forem může mít i lidskémfatální organismunásledky. Např. [[thalidomid]], účinná látka z léku prodávaného mezi roky 1957 a 1961 v téměř 50 zemích jako [[antiemetikum]] proti ranním nevolnostem těhotných žen, jehož jeden enantiomer působí proti ranním nevolnostem, zatímco druhý enantiomer je [[teratogen]]ní.
 
Optické izometry se také mohou vyznačovat odlišnými senzorickými vlastnostmi. Např. D-[[limonen]] má příjemnou pomerančovou [[vůně|vůni]], L-limonen páchne po [[terpentýn]]u.
 
== Související články ==

Navigační menu