RNA interference: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 23 bajtů ,  před 11 lety
→‎Přehled: RISC link
m (r2.7.1) (robot přidal: uk:РНК інтерференція)
(→‎Přehled: RISC link)
RNAi se zdá být vysoce účinným a specifickým procesem, který je aktivně vykonáván určitým buněčným mechanismem. Ačkoliv jednotlivosti toho, jakým způsobem pracuje, stále nejsou přesně známé, zdá se, že jakmile nalezne dvoušrobovicovou molekulu RNA, [[dicer|rozdělí ji na]] několik částí, oddělí od sebe jednotlivá vlákna dvoušroubovice, dále mechanismus pokračuje destrukcí dalších jednotlivých vláken RNA, které se ukáží být komplementární k nalezenému segmentu.
 
Přítomná dsRNA je rozpoznána enzymem [[Dicer]], který ji pak rozštěpí na krátké části molekul RNA [[siRNA]], které jsou charakteristické přesahem dva [[nukleotid]]y dlouhými úseky na 3´konci. U červů, [[hmyz]]u a [[savci|savců]] siRNA může vytvářet ribonukleoproteinový[[ribonukleoprotein]]ový komplex zvaný [[RISC (komplex)|RISC]] (''RNAi silencing complex'') RISC nejprve zůsobí rozdělení krátké dvoušroubovice siRNA na jednotlivá vlákna a s jedním z vláken (s tím, k němuž zůstane navázán) se sekvenčně specificky naváže na cílovou mRNA. Součástí komplexu RISC je [[nukleáza]] zvaná [[Slicer]], která po tomto navázání komplexu RISC, cílovou mRNA rozštěpí (zhruba uprostřed komplementárního úseku). Takto rozštěpená mRNA je jinými buněčnými mechanismy již rozpoznána jako poškozená a je odbourána.
 
Životní cyklus mnoha [[vir]]ů zahrnuje fázi kdy je přítomná dvoušroubovicová RNA, takže je velmi pravděpodobné, že mechanismus RNAi je součástí obranného mechanismu před těmito viry.

Navigační menu