Wikipedie:Diskuse o smazání/Česká královská rodina: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
odpověď
(odpověď)
:Pouze bych rád upřesnil, že do doby Josefinských reforem, resp. do první poloviny 19. století neexistovalo žádné pojetí nacionalismu na národním (národnostním) základě. Maximálně jakýsi pranacionalismus, resp. teritoriální nacionalismus. Rudolf II. je toho ostatně příkladem. --[[Wikipedista:Martin Kotačka|Martin Kotačka]] 29. 5. 2011, 10:26 (UTC)
* '''Smazat''' Vedle důvodu právního (Habsburkové byli sesazeni) zde platí i důvod obecného uznání v české společnosti – rod habsbursko-lotrinský je u nás stěží vnímán jako "česká královská rodina". Všechny nároky, ať už právní či jiné, mají relevanci, pouze když jsou obecně uznávány, což zde kromě marginálních skupin monarchistických nevidím. Není zde ani právní podklad, ani obecnější uznání, byť třeba neoficiální. Jinak nic proti Habsburkům :-) [[Wikipedista:Jirka O.|Jirka]] [[Wikipedista diskuse:Jirka O.|O.]] 29. 5. 2011, 10:27 (UTC)
:Obecné uznání není dle mého názoru a priori správnost určující. O [[František Josef I.|Františku Josefu I.]] se u nás mluví ponejvíce jako o rakouském císaři, přesto byl českým králem (byť formálně nekorunovaným). V přidružených zemích bývalé rakouské monarchie taktéž. Přesto to není myslím důvod k odmazání šablon Český král, Uherský král, Chorvatský, dalmátský a slavonský král etc. z článku o jeho osobě. --[[Wikipedista:Martin Kotačka|Martin Kotačka]] 29. 5. 2011, 10:36 (UTC)
 
==== Komentáře ====

Navigační menu