František Chvalkovský: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ArthurBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 21: Řádek 21:


=== Činnost v protektorátu ===
=== Činnost v protektorátu ===
Po svém jmenování do funkce ministra zahraničí začal prosazovat politiku orientovanou na [[Nacistické Německo|hitlerovské Německo]]. V březnu 1939 doprovázel prezidenta [[Emil Hácha|Emila Háchu]] do [[Berlín]]a k jednáním s [[Adolf Hitler|Hitlerem]] a je podepsán pod protokolem, který vkládá vládu nad Čechy a Moravou „do rukou Vůdce“. Po zřízení [[Protektorát Čechy a Morava|Protektorátu Čechy a Morava]] byla nemožná samostatná zahraniční politika země. Chvalkovský nastoupil do nově zřízené funkce vyslance Protektorátu Čechy a Morava ve Velkoněmecké říši. Zahynul ve voze, který byl napaden hloubkovým stíhačem na dálnici nedaleko Berlína. Po převozu ostatků mu byl v Praze vypraven honosný pohřeb za účasti předních osobností protektorátního života. Nástupce v úřadu již nebyl do konce války jmenován.
Po svém jmenování do funkce ministra zahraničí začal prosazovat politiku orientovanou na [[Nacistické Německo|hitlerovské Německo]]. V březnu 1939 doprovázel prezidenta [[Emil Hácha|Emila Háchu]] do [[Berlín]]a k jednáním s [[Adolf Hitler|Hitlerem]] a je podepsán pod protokolem, který vkládá vládu nad Čechy a Moravou „do rukou Vůdce“. Po zřízení [[Protektorát Čechy a Morava|Protektorátu Čechy a Morava]] byla nemožná samostatná zahraniční politika země. Chvalkovský nastoupil do nově zřízené funkce vyslance Protektorátu Čechy a Morava ve Velkoněmecké říši. Byl také jediným vyslancem Protektorátu, když bylo zrušeno ministerstvo zahraničních věcí. Zahynul ve voze, který byl napaden hloubkovým stíhačem na dálnici nedaleko Berlína. Po převozu ostatků mu byl v Praze vypraven honosný pohřeb za účasti předních osobností protektorátního života. Nástupce v úřadu již nebyl do konce války jmenován.


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 29. 5. 2011, 01:01

František Chvalkovský v roce 1923

František Chvalkovský (30. července 1885 v Jílovém u Prahy25. února 1945 v Berlíně) byl politik a diplomat první československé republiky a ministr zahraničí druhé republiky.

Životopis

Období před válkou

Vystudoval práva. Stal se blízkým spolupracovníkem, tajemníkem A.Švehly. Vstoupil do Agrární strany, v níž patřil k pravicovému křídlu. Politicky se angažoval i po zániku Československa.[1].

Činnost v protektorátu

Po svém jmenování do funkce ministra zahraničí začal prosazovat politiku orientovanou na hitlerovské Německo. V březnu 1939 doprovázel prezidenta Emila Háchu do Berlína k jednáním s Hitlerem a je podepsán pod protokolem, který vkládá vládu nad Čechy a Moravou „do rukou Vůdce“. Po zřízení Protektorátu Čechy a Morava byla nemožná samostatná zahraniční politika země. Chvalkovský nastoupil do nově zřízené funkce vyslance Protektorátu Čechy a Morava ve Velkoněmecké říši. Byl také jediným vyslancem Protektorátu, když bylo zrušeno ministerstvo zahraničních věcí. Zahynul ve voze, který byl napaden hloubkovým stíhačem na dálnici nedaleko Berlína. Po převozu ostatků mu byl v Praze vypraven honosný pohřeb za účasti předních osobností protektorátního života. Nástupce v úřadu již nebyl do konce války jmenován.

Odkazy

Reference

  1. BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL, Miloš. Osobnosti českých dějin. Olomouc: ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Chvalkovský František, s. 130. 

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu František Chvalkovský na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - biografie

ministr zahraničí Československa
Předchůdce:
4. října 193827. dubna 1939
František Chvalkovský
Nástupce: