Vladimír Tosek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 202 bajtů ,  před 11 lety
+wikify+úprava
(založení článku)
 
(+wikify+úprava)
'''Vladimír Tosek''' ([[11. červen|11. června]] [[1919]] v [[Praha|Praze]] - [[8. prosinec|8. prosince]] [[1987]] v [[Londýn]]ě,) byl český [[publicista]], [[překladatel]] a [[tlumočník]]. Patřil k předním televizním a rozhlasovým redaktorům[[redaktor]]ům a komentátorům[[komentátor]]ům šedesátých let 20. století a později v emigraci byl redaktorem [[revue]] ''[[Listy]]''.
 
==Životopis Biografie ==
===2. emigraceMládí ===
Vyrostl v rodině obchodníka s vínem na pražských [[Vinohrady|Vinohradech]], vystudoval Francouzské gymnázium a poté odjel ještě před [[Nacisté|nacistickou]] okupací do Anglie do první [[emigrace]]. Unikl tak osudu rodičů, kteří zahynuli v nacistickém koncentračním táboře. V Anglii se přihlásil do armády a tam vlivem silné [[Komunisté|komunistické]] buňky nabyl své komunistické přesvědčení. Z Anglie se vrátil s americkou armádou.
 
===Mládí Opět doma ===
Po válce se stal pracovníkem Čs.[[Československý rozhlas|Československého rozhlasu]] v monitoringu zahraničního vysílání, v době politických procesů byl propuštěn a pracoval jako redaktor a překladatel v knižních nakladatelstvích. Po zahájení vysílání Čs. televize se stal redaktorem zahraniční redakce, která se v druhé polovině 60. let stala základem mediální podpory tzv. [[Obrodný proud v Československé straně lidové|Obrodného procesu]] a [[Pražské jaro|Pražského jara]] 1968.
Vyrostl v rodině obchodníka vínem na pražských Vinohradech, vystudoval Francouzské gymnázium a poté odjel ještě před nacistickou okupací do Anglie do první emigrace. Unikl tak osudu rodičů, kteří zahynuli v nacistickém koncentračním táboře. V Anglii se přihlásil do armády a tam vlivem silné komunistické buňky nabyl své komunistické přesvědčení. Z Anglie se vrátil s americkou armádou.
 
===Opět doma2. emigrace ===
Po válce se stal pracovníkem Čs. rozhlasu v monitoringu zahraničního vysílání, v době politických procesů byl propuštěn a pracoval jako redaktor a překladatel v knižních nakladatelstvích. Po zahájení vysílání Čs. televize se stal redaktorem zahraniční redakce, která se v druhé polovině 60. let stala základem mediální podpory tzv. Obrodného procesu a Pražského jara 1968.
 
===2. emigrace===
V srpnu 1968 se podílel jako redaktor, hlasatel a komentátor na protiokupačním vysílání Čs. televize až nakonec přešel hranice do Rakouska a fakticky emigroval a do roku 1971 působil na stáži u italské televize, kdy odešel s manželkou a synem Janem do Velké Británie.

Navigační menu