Přeskočit na obsah

Ostrakismus: Porovnání verzí

Odebráno 2 222 bajtů ,  před 12 lety
m (robot přidal: io:Ostracismo)
'''Ostrakismus''' je v původní formě takzvané střepinové hlasování o vypovězení občana ze starověkých [[Athény|Athén]]. V současné době je tento pojem používán obecně, '''ostrakizovat''' znamená vyloučit jedince z kolektivu.
 
Koranda smrdí
== Starověké Řecko ==
Ostrakismus byl zaveden v [[Athény|athénské]] [[ústava|ústavě]] v roce [[510 př. n. l.]]. Spočíval v [[hlasování]] [[občan]]ů pomocí hliněných střepů ([[řečtina|řecky]] ''[[ostrakon]]'', ὄστρακον) o tom, je-li někdo z nich nepřítelem [[stát]]u. Každý rok, zhruba v našem měsíci lednu, lidové shromáždění rozhodovalo o tom, zda je pro daný rok potřeba hlasování o vypovězení pořádat. Byla-li odpověď kladná, uskutečnilo se hlasování v některém z následujících dnů. Lidové shromáždění hlasovalo tím způsobem, že každý z účastníků napsal na hliněný střep – levný dobový psací materiál – jméno člověka, který dle jeho mínění představuje největší nebezpečí pro obec. Shromáždilo-li se více než 6 000 hlasujících, pak ten, jehož jméno bylo na střepech zmíněno nejčastěji, byl automaticky vypovězen na 10 let z Athén. Do domovského města se po tuto dobu nesměl pod hrozbou smrti vrátit. Dotyčný však nebyl nijak poškozen na majetku, nic mu nebránilo sehnat si prostředníka, který by tyto záležitosti po dobu jeho nepřítomnosti spravoval. Ostrakismus, původně ustavený jako ochrana proti nastolení [[tyranie]], byl hojně využíván v politickém boji, kdy dopadal i na schopné a ambiciózní politiky. Docházelo i k případům, že ostrakizovanému byl zvláštním výnosem povolen předčasný návrat. Kupříkladu v době hrozícího perského vpádu roku [[480 př. n. l.]] byl z vyhnanství předčasně povolán osvědčený vojevůdce [[Aristeidés]].
 
Stoupenci [[aristokracie]] jej považovali za obskurní zvyk, který vydává nadané a výjimečné lidi zvůli lůzy. V řecké historii se k němu vázala řada anekdot. Jedna z nich vypráví, jak k Aristeidovi, který byl právě navržen k ostrakismu, přistoupil jistý občan a požádal ho, aby mu napsal na ostrakon jméno Aristeidés, protože on sám psát neumí. Aristeidés se ho optal: „A ty víš, kdo to je Aristeidés“? Občan odpověděl: „Vůbec ho neznám, ale je mi protivné, jak ho všude nazývají spravedlivým“. Aristeidés pak beze slova napsal své jméno na jeho ostraku.
 
== Vznik ostrakismu ==
Neregistrovaný uživatel