Iónský řád: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Odstranění linku na rozcestník Reliéf s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na reliéf (sochařství); kosmetické úpravy
Amirobot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: fa:شیوه ایونی
Řádek 36: Řádek 36:
[[et:Joonia stiil]]
[[et:Joonia stiil]]
[[eu:Joniar ordena]]
[[eu:Joniar ordena]]
[[fa:شیوه ایونی]]
[[fi:Joonialainen pylväsjärjestelmä]]
[[fi:Joonialainen pylväsjärjestelmä]]
[[fr:Ordre ionique]]
[[fr:Ordre ionique]]

Verze z 15. 3. 2011, 00:18

Detail iónského sloupu

Ionský sloh anebo ionský styl či ionský řád (v širším smyslu) byl jeden z architektonických stylů starověkého Řecka. Pojem iónský řád v užším smyslu označuje jen sloupový řád tohoto slohu, tedy ionský sloup.

Vznik a vývoj

Vyhranil se pravděpodobně v maloasijské architektuře iónských řeckých osad. Je možno ho doložit už v 6. století př. n. l., ale až o století později se dostává na pevninu evropského Řecka.

Charakteristika

Iónský sloup je štíhlejší, vyšší, řidčeji kanelovaný než sloup dórský. Narozdí od dórských sloupů počínají ionské patkou. Ukončeny jsou pak hlavicí s charakteristickými volutovými výběžky. Trámování tvoří třikrát odstupňovaný architráv, vlys je vyplněný zpravidla souvislým pásmem reliéfů a dekorativně utvářenou římsou. Pro iónský styl je příznačná zjemnělá vznešenost, odlehčenost, elegantnost a proto se mu říkalo ženský, na rozdíl od dórského stylu - mužského.

Důležité stavby

Mezi nejznámější stavby tohoto stylu patří Erechtheion a chrám Niké Apteros na Akropoli a také Artemidin chrám v Efesu, jeden ze sedmi divů světa.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iónsky sloh na slovenské Wikipedii.

Související články

Šablona:Pahýl - architektura Šablona:Pahýl - antika