C166: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 7 bajtů ,  před 11 lety
m
typo; kosmetické úpravy
m (Siemens AG)
m (typo; kosmetické úpravy)
'''C166''' je architektura 16-bitových [[mikrokontrolér]]ů, kterou vyvinula firma [[Siemens AG|Siemens]]. Dnes ve výrobě procesorů vycházejících z architektury C166 pokračuje firma [[Infineon]], která vznikla odštěpením od Siemense a firma [[STMicroelectronics]]. Od roku 1993 byla jádra řady C166/ST10 vyvíjena společně s firmou SGS Thomson (nyní STMicroelectronics).
 
== Základní rysy ==
Řada C166 je originální architekturou pro [[vestavěný systém|embedded systémy]], zaměřenou na měření, regulaci a řízení. Jádro je inspirováno koncepcí [[RISC]], takže instrukce nespotřebují mnoho taktů, avšak instrukční soubor je poměrně rozsáhlý, dokonce obsahuje instrukce pro přímé bitové manipulace. Výborně integrované vnitřní periferie, velmi pružný systém přerušení a mapování sady obecných registrů dovolují velmi dobrou odezvu na externí události.
 
Rodina C166 patří k prvním architekturám, které integrovaly v jediném čipu velké množství periferií - od sériových linek, čítačů, časovačů, registrů pro zachycení/generování externích událostí, až po rychlé a přesné 10-bitové A/D převodníky.
 
== Procesory vycházející z řady C166 ==
 
Procesory uvedené v levém a pravém sloupci jsou zástupci dané řady, nemusí se jednat o ekvivalenty (mohou mít odlišný pinout).
Jádra řady C166 jsou [[zpětná kompatibilita|zpětně kompatibilní]], tzn. že vyšší jádro poskytuje všechny funkce, které má nižší jádro, neboli XC166 > C167 > C166.
 
== Jádro ==
Jádro řady C166 je ortogonální, nezaujme kromě instrukcí pro bitové manipulace žádnými zvláštními "výstřelky", popis od výrobce je jasný a přehledný. Jádro C166 operuje nad šestnácti šestnáctibitovými univerzálními registry GPR, které jsou pojmenovány R0 až R16. Registry R0 až R8 jsou přístupné i po [[byte|bajtech]] jako R0L, R0H, R1L, R1H, atd. Jinak jsou všechny GPR rovnocenné.
 
Jádro dovoluje pomocí DPP registrů nebo pomocí "rozšířených sekvencí" adresovat až 16 MiB paměti, paměť programu a dat je mapovaná stejně. Instrukce pro čtení nebo zápis 16bitového slova nedokážou pracovat se slovy na lichých adresách, při takovém přístupu k paměti je vygenerováno speciální nemaskovatelné přerušení (TRAP). Toto omezení je ve skutečnosti předností architektury C166, protože pomáhá odhalovat slabá místa v software.
 
== Externí odkazy ==
* [http://www.st.com/mcu/inchtml-pages-st10.html SGS Thomson]
* [http://www.infineon.com/cms/en/product/ Infineon (viz. microcontrollers/16bit)]
 
{{Pahýl - počítače}}
1 400 493

editací

Navigační menu