Karambola: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 371 bajtů ,  před 10 lety
doplnění (jiné názvy ovoce); ozdrojování
(doplnění (jiné názvy ovoce); ozdrojování)
[[Soubor:Averrhoa carambola ARS k5735-7.jpg|thumb|Nezralé plody]]
'''Karambola''' nebo '''čínská hvězdice'''<ref>[http://www.ovoce-zelenina-krejci.cz/2010/07/superstar-mezi-ovocem-karambola/ Superstar mezi ovocem – karambola]</ref> je [[ovoce]] stromu ''[[Averrhoa carambola]]''. Nejčastěji se jí čerstvé v exotických ovocných salátech nebo jako ozdoba pohárů a [[nápoj|nápojů]]. Před konzumací se odstraní hnědá žebra a [[Plod (botanika)|plod]] se nakrájí na plátky. Vzniknou tak velmi [[dekorace|dekorativní]] hvězdy. (Proto se v anglickojazyčných zemích tomuto ovoci říká '''starfruit''' – „hvězdicové ovoce“.)
 
== Listy ==
Listy karamboly jsou dvacet centimetrů dlouhé a protažené do krátké špičky. Při dlouhých obdobích sucha je rostlina shazuje. V paždí listů kvete v bohatě rozvětvených, červených květenstvích.
 
== Plody ==
Plody se vyvinou jen z malého počtu květů. Rozříznuté na plátky vytvoří charakteristickou pěticípou hvězdu. Tenká, průsvitná vnější slupka je hladká a voskově lesklá. Dužnina plodu je velmi šťavnatá, chutí připomínající angrešt, sklovitě žlutá a kolem středu má malá semena. Stromy poskytují dvě až tři sklizně za rok. Plody obsahují nízký obsah cukru, vitamin C, minerální látky, vápník, hořčík, železo a fosfor.<ref>[http://exoticke-ovoce.coajak.{{fakt?}}cz/home/karambola/karambola-popis.htm Karambola – popis]</ref>
 
== Poznámky ==
<references />
 
{{commons|Averrhoa carambola}}
{{Pahýl - botanika}}
{{Pahýl - gastronomie}}
 
== Externí odkazy ==
 
 

Navigační menu