Karpatští Němci: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 439 bajtů ,  před 9 lety
rozšíření
m (→‎Odkazy: rekat.)
(rozšíření)
 
Na území dnešního Slovenska sídlili Mantáci zejména v [[Bratislava|Bratislavě]], na středním Slovensku (tzv. [[Hauerland]] a [[Horní Nitra]]) a na [[Spiš]]i.
 
== Původ ==
Pojem „Karpatští Němci“ zavedl historik Reimund Friedrich Kaindl, který se věnoval problematice dějin Němců v Uhersku. Poměrně přesně vymezuje toto obyvatelstvo od jiných německých enkláv v Uhersku, zejména v [[Sedmihradsko|Sedmihradsku]].
 
Němci se dostali do Uher zejména v procesu kolonizace z důvodu vylidněné zemi po mongolském vpádu do Uher v letech 1241 - 1242. Německá kolonizace přinesla do Uherska vznik míst na základě magdeburského městského práva a Němci patřili k měšťanům prakticky všech míst. V 16. století přišla do Uher další vlna německé kolonizace - tzv. [[habáni]].
 
Na území dnešního Slovenska osídlili Němci tři hlavní cílové oblasti:
 
:1. [[Bratislava]]
:2. [[Střední Slovensko]] ([[Hauerland]], [[Horní Nitra]])
:3. [[Spiš]]
 
== Spišští Sasové ==
Pro Karpatoněmecké obyvatelstvo ve Spiši se vžil také nesprávný název Spišští Sasové. Na základě lingvistické analýzy se však zjistilo, že kolonisté původně přišli z oblasti středního Franska (okolí řek [[Rýn]] a [[Máza]]) a ne ze [[Sasko|Saska]]. Pojmenování pravděpodobně vzniklo v období, kdy se Němcům na Slovensku obecně říkalo „Sasové“.<ref>Pöss, O.: ''Karpatskí nemci''. Pamiatky a múzeá 4/2000</ref>
 
== Literatura ==
* Kaindl, R. F.: ''Geschichte der Deutschen in den Karpatenländern'', 3 zväzky, 1907–11
<references />
 
== Související články ==
582

editací

Navigační menu