Průtok vodního toku: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 8 bajtů ,  před 11 lety
m
rozlišení přehrady dle rozcestníku
Bez shrnutí editace
m (rozlišení přehrady dle rozcestníku)
Pro odvození N-letých průtoků se vychází z čáry překročení maximálních ročních průtoků, která je získána pozorováním. Tato čára je nahrazena teoretickým [[rozdělení pravděpodobnosti|rozdělením pravděpodobnosti]], používá se zpravidla [[logaritmicko-normální rozdělení]], a z něho jsou následně zjišťovány hodnoty pro požadované doby opakování. V případě profilů bez pozorování průtoků lze uplatnit regresní vztahy nebo využít srážkoodtokové modelování.
 
Zásadní význam mají N-leté průtoky při navrhování staveb [[vodní dílo|vodních děl]], ta jsou dimenzována na bezpečné převedení ''návrhového průtoku'' s určitou N-letostí. V ČR se zajišťuje ochrana před povodněmi u sídel nejčastěji na 100letou vodu<ref>Vyhláška č. 590/2002 Sb. o technických požadavcích pro vodní díla.</ref>, u [[přehradapřehradní hráz|přehrad]] až na 10 000letou vodu<ref>Posuzování bezpečnosti vodních děl při povodních, norma TNV 75 2935.</ref>. K záplavovým územím stanoveným pro průtoky s různou dobou opakování se přihlíží při činnostech jako [[územní plánování]] nebo [[pojišťovnictví|pojišťování]] nemovitostí.
 
''N-letý minimální průtok'' je definován jako nejmenší průměrný denní průtok, který je dlouhodobě dosažen nebo podkročen jednou za N let.

Navigační menu