Liboc: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 84 bajtů ,  před 10 lety
m
→‎Historie: překlepy
(literatura +1)
m (→‎Historie: překlepy)
 
==Historie==
První písemná zmínka o Liboci se nachází ve falzu zakládací listiny [[břevnovský klášter|břevnovského kláštera]] z  roku 993. Klášteru patřila ves až do husitských válek. Její obyvatelé nebyli povinni vykonávat žádné roboty. Po husitských válkách byla v  majetku různých měšťanů ze Starého Města pražskéhoPražského, posléze NejvyššímuNejvyššího pražskémupražského [[purkrabství]]. Po roce 1848 patří Liboc k oresu okresu [[Smíchov]]. Od 19. století se zřetelně projevuje vliv Prahy, Liboc je oblíbeným výletním místem, vznikají zde i reprezentativní vily pražské honorace, obyvatelé nacházejí práci v  malovýrobě.
 
Obcí procházela [[Lánská koněspřežka|koňská dráha do Lán]], přestavěná v  70.  letech 19.  století na parostrojní železnici ([[Buštěhradská dráha]]). Žel.[[Železniční zastávka]] byla zrušena roku 1984, v současnoosti současnosti se uvažuje o její obnově v  souvislosti s  plány na [[Modernizace železnice Praha-Kladno s odbočkou na letiště Ruzyně|modernizaci]] tratě.
 
Na začátku 20. století se začíná rozšiřovat zástavba za železniční trať podél ulic Libocká a Špotzova.
Roku 1922 obec připojila k  Velké prazePraze a ztratila samosprávu. Nejprve patřila pod Prahu XVIII (spolu s  Břevnovem a Střešovicemi), roku 1949 byla dokonce rozdělena mezi tehdejší Prahu 5 (Břevnov) a Prahu 6 (Dejvice). Od roku 1960 patří celá k  Praze 6. Ve všech těchto administrativních celcích představovala nepatrný kousek.
 
Ve 20. až 50. letech je zastavěno území mezi tratí a nynější Evropskou ulicí. Od semdesátých let 20. století dochází k  demolici něketrýchněkterých statků a na jejich místě vznikají panelové domy. Po roce 1980 je budováno sídliště Dědina, jehož menší část se nachází na libockém katastrálním území. Nová výstavba probíhá i na počátku 21. století, na dosud volných plochách i na úkor starší zástavby.
 
==Pamětihosnosti==
981

editací

Navigační menu