Mikuláš Galanda: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m přidána Kategorie:Slovenští grafici za použití HotCat
JoweBot (diskuse | příspěvky)
m přidána Kategorie:Muži za použití HotCat
Řádek 37: Řádek 37:
[[Kategorie:Slovenští malíři]]
[[Kategorie:Slovenští malíři]]
[[Kategorie:Slovenští grafici]]
[[Kategorie:Slovenští grafici]]
[[Kategorie:Muži]]


[[en:Mikuláš Galanda]]
[[en:Mikuláš Galanda]]

Verze z 3. 10. 2010, 16:42

Mikuláš Galanda (4. května 1895, Turčianske Teplice, Uhersko5.června 1938, Bratislava, Československo) byl významný slovenský malíř, grafik a ilustrátor. Patří k výrazným průkopníkům a propagátorům moderního umění na Slovensku. Je pochován je na Národním hřbitově v Martině.

Studium

Po absolvování gymnázia v Lučenci, začal v roce 1914 studovat malbu na Akademii výtvarných umění v Budapešti. Studium však musel po dvou letech pro válečné události 1. světové války zanechat.

V roce 1922 odjíždí do Prahy, kde začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole u prof. H. V. Brunnera. Po roce přestoupil na pražskou Akademii výtvarných umění a studoval u prof. A. Thieleho a prof. F. Bromseho. V době studia v Praze se spřátelil s Martinem Benkem.

Práce

Po ukončení studia vyučoval Mikuláš Galanda od roku 1929 malbu a kreslení na střední škole v Bratislavě. V roce 1933 se stal řádným profesorem na tamější Škole uměleckých řemesel.

Na počátku 30. let 20. století vystoupil Mikuláš Galanda spolu s přítelem Ľudovítom Fullom před veřejnost s manifestem „Súkromné listy Fullu a Galandu“, ve kterých: „vyslovili potrebu skoncovať so starými, nič nehovoriacimi umeleckými metódami a zabehanými manierami a žiadali preraziť a uvoľniť cestu novým výrazovým prostriedkom a postupom, ktoré by zodpovedali dynamickým premenám, ktoré boli charakteristické pre život človeka a spoločnosti 20. storočia.“

Smrt

Po náhlé smrti byl Mikuláš Galanda pochován v Turčianských Teplicích a v roce 1978 byly jeho tělesné ostatky převezeny na Národní hřbitov v Martině. V jeho rodném domě v Turčianských Teplicích je od roku 1991 zpřístupněna galerie se stálou expozicí jeho děl.

Výstavy a díla

Kromě množství výstav po celém Československu vystavoval Mikuláš Galanda svoje díla v New Yorku, v Moskvě a v roce 1937 i na Světové výstavě v Paříži, kde získal stříbrnou medaili za knižní grafiku a ilustrace.

Mezi jeho nejznámějšie obrazy patří:

  • Matka
  • Stojíci ženský akt
  • Slovenská rodina
  • Zbojníci

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mikuláš Galanda na Wikimedia Commons

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mikuláš Galanda na slovenské Wikipedii.