Evropská banka pro obnovu a rozvoj: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
+ Fischer
(+ Fischer)
== Historie ==
Banka byla založena v roce 1991 podepsáním zakládající listiny. [[Československo]] bylo jednou ze zakládajících zemí. Banka se poprvé stala známější v roce 1993, když se objevily zprávy, že na vybavení sídla v Londýně banka utratila dvakrát více, než rozdělila na půjčkách do zemí střední a východní Evropy.<ref> EBRD Charity Begins at Home, International Herald Tribune, 14.4.1993, http://www.iht.com/articles/1993/04/14/bank_1.php | anglicky </ref> Zvláště diskutovaná pak byla výměna běžného mramoru, kterým jsou obloženy stěny interiéru bank za [[mramor|kararský mramor]], který je mnohem dražší. Tato výměna stála více než milion dolarů.
 
Od září 2010 je viceprezidentem banky bývalý český premiér [[Jan Fischer]].<ref>[http://www.ebrd.com/pages/about/who/structure/executive/fischer.shtml Jan Fischer
Vice President for Operational Policies, EBRD, Londýn, 1. září 2010]</ref>
 
=== Prezidenti banky ===
Nejvyšším orgánem banky je [[Rada guvernérů]], v níž má každá členská země jednoho guvernéra, obvykle je to [[ministr financí]]. Rada guvernérů se schází jednou ročně. Většinu svých pravomocí deleguje na [[Rada ředitelů|Radu ředitelů]], která je odpovědná za schvalování půjček a investic a také vnitřní politiky banky. Rada guvernérů také volí prezidenta EBRD který je jejím statutárním zástupcem a pod dohledem Rady ředitelů ji řídí.
 
== Externí odkazyOdkazy ==
=== Reference ===
<references />
=== Externí odkazy ===
* {{en}} [http://www.ebrd.com/ Oficiální stránky]
* {{en}} [http://http://bankwatch.org/project/ebrd Informační stránky CEE Bankwatch Network o EBRD]

Navigační menu