Scandinavian Airlines: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 408 bajtů ,  před 10 lety
typo, linky, hrubky, rekat, externí odkazy
m (robot přidal: eo:Scandinavian Airlines)
(typo, linky, hrubky, rekat, externí odkazy)
}}
 
'''Scandinavian Airlines''' (neboli '''SAS''', dříve nazývaný '''Scandinavian Airlines System''') je národní dopravce [[Dánsko|Dánska]], [[Norsko|Norska]] a [[Švédsko|Švédska]] a největší aerolinie [[Skandinávie]]. Jsou součástí SAS  Group a v  současné době provozují flotilu 144  letadel a operují lety do 90  destinací ve 28  zemích světa. Hlavními přepravními uzly jsou letiště v  [[Kodaňské_letištěLetiště Kodaň|Kodani]], [[Letiště_OsloLetiště Oslo|Oslu]] a [[Stockholm-Arlanda|Stockholmu - Arlandě]]. V  současnosti jsou 9.  největší aerolinie Evropy. Sídlí ve městě Solna blízko [[Stockholm|Stockholmu]] ve [[Švédsko|Švédsku]].
 
== Historie ==
Společnost byla založena v  roce 1946 sloučením národních dopravců [[Dánsko|Dánska]], [[Norsko|Norska]] a [[Švédsko|Švédska]]. Po založení byla společnost rozdělena na SAS Danmark (28.,6 %), SAS Norge (28.,6 %) a SAS Sverige (42.,8 %).
 
V  roce 1954 se staly prvními aeroliniemi operující trans-polarnítranspolarní trasu. Jednalo se o  let přes [[Grónsko]] a [[Winnipeg]] v  Kanadě do [[Los Angeles]]. Díky tarifní struktuře, která nabízela přípoje zdarma do Evropských destinací se SAS stal oblíbenou aerolinií amerických turistů v  [[1950-1959|50.  letech]]. V  pozdějších letech začal SAS také operovat trans-polárnítranspolární trasu do [[Japonsko|Japonska]] přes Grónsko a [[Aljaška|Aljašku]].
 
Od roku 1959 provozuje na svých linkách proudová letadla a od roku 1971 měl SAS ve svém flotile Boeing 747.
 
SAS postupně navyšoval svou kontrolu nad domácími trhy ve všech třech zemích získáváním podílů v  místních aeroliniích. V  roce 1989 získal SAS 15,4 % ve společnosti Texas Air Corporation - mateřské společnosti Continental Airlines. Tento podíl byl později prodán. V  roce 2004 SAS koupil 94% podíl ve společnosti Spanair. V  roce 2007 oznámil záměr prodat tento podíl. V  současnosti vlastní SAS 19,9 % Spanairu.
 
 
 
== Destinace ==
{{pahýl část}}
Seznam '''[[Destinace_SAS_Scandinavian_AirlinesDestinace SAS Scandinavian Airlines|destinací obsluhovaných společností SAS]]''' (SK).
 
==Přepravní třídy==
 
; Jedna třída
: Snídaně je servírována zdarma. Po 9.  hodině ranní je možné zakoupit občerstvení v  tzv. "Cloud„Cloud-shopu"shopu“.
 
===Lety v  rámci Skandinávie===
: Cestující s  letenkou v  Business třídě cestují v  třídě Economy Extra
 
; Ekonomická třída
: Snídani a jiné občerstvení je možné zakoupit si v "Cloud „Cloud-shopu"shopu“.
 
; Ekonomická Extra třída
: Rychlý průchod bezpečnostními kontrolami na některých evropských letištích. Tří-chodovéTříchodové občerstvení nebo snídaně v  ceně.
 
===Lety do Evropských destinací===
 
; Ekonomická třída
: Snídani a jiné občerstvení je možné zakoupit si v "Cloud „Cloud-shopu"shopu“.
 
; Ekonomická Extra třída
: Rychlý průchod bezpečnostními kontrolami na některých evropských letištích. Tří-chodovéTříchodové občerstvení nebo snídaně v  ceně.
 
; Business třída třída
: Rychlý průchod bezpečnostními kontrolami na některých evropských letištích. VztupVstup do VIP salonků. Tří-chodovéTříchodové občerstvení na všech letech. Denní tisk v  místním a anglickém jazyce. Po jídle je servírovan dezert a káva/čaj. Po přistání je cestujícím podávána francouzská čokoláda.
 
===Mezikontinentální lety===
 
; Ekonomická třída
: Před večeří je podávaný koktejl. Poté následuje tří-chodovátříchodová večeře s  dvěma alkoholickými nápoji v  ceně letenky. Mezi jídly jsou k  dispozici nápoje a sendviče - v  závislosti na délce letu.
 
; Ekonomická třída
: Rychlý průchod bezpečnostními kontrolami na některých evropských letištích. Džus je podávaný po nástupu na palubu. Poté následuje koktejl a studená svačina. Večeře je tří-chodovátříchodová s  výběrem mezi dvemidvěma hlavními jídly. Mezi jídly jsou k  dispozici nápoje a sendviče - v  závislosti na délce letu.
 
; Business třída
: Rychlý průchod bezpečnostními kontrolami na některých evropských letištích. Vztup do VIP salonků. Následuje tří-chodovátříchodová večeře. Na výběr je vždy jedno ze čtyřech horkých jídel a vždy alespoň jedna vegetariánská alternativa. Po celou dobu letu mají cestující k  dispozici samoobslužný bar s  velkým výběrem sendvičů, piva, vína a jiných alkoholických nápojů. Cestující si může vybrat, zda chce posnídat na palubě, nebo si vzít zabalenou snídani s  sebou.
 
== Externí odkazy ==
{{Commons|SAS Scandinavian Airlines}}
* [http://www.flysas.com/ Oficiální stránky SAS]
 
[[Kategorie:Letecké společnosti Evropy]]
 
[[ar:الخطوط الجوية الإسكندنافية]]

Navigační menu