Obyvatelstvo Egypta: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 11 lety
m
Robot opravil přesměrování na Sinaj (poloostrov) - Změněn(y) odkaz(y) na Sinajský poloostrov; kosmetické úpravy
m (Sinaj (poloostrov))
m (Robot opravil přesměrování na Sinaj (poloostrov) - Změněn(y) odkaz(y) na Sinajský poloostrov; kosmetické úpravy)
[[Soubor:Egypt demography.png|thumb|Demografický vývoj v Africe od roku 1961]]
'''Egypt''' je se svými téměř 82 miliony obyvatel <ref name = "worldstatesmen">[http://www.worldstatesmen.org/Egypt.html]</ref> nejlidnatější zemí [[Blízký východ|Blízkého východu]] a druhou nejlidnatější zemí [[Afrika|Afrického kontinentu]] (po [[Nigérie|Nigérii]]). Obyvatelstvo je soustředěno podél břehu řeky [[Nil]] a v její deltě a v okolí [[Suezský průplav|Suezského průplavu]]. Jedná se o hustě zalidněné oblasti, až 1540 obyv/km<sup>2</sup>; zatímco pouště jsou velmi řídce osídlené, žijí zde malé skupinky [[Beduíni|Beduínů]], a to především v oázách. Jenom na [[SinajSinajský (poloostrov)|SinajSinaji]]i existují dva druhy těchto Beduínů, ti první z nich žijí ve svých vesničkách a obydlích poblíž turistických středisek jako [[Šarm as Šajch]], Dahab, Taba a profitují z turistů. Muži často dělají v těchto letoviscích taxikáře, ženy a děti vyrábí korálky a drobné ozdoby a prodávají je turistům. Ti druzí žijí dále v poušti v oázách a živí se zemědělstvím a často také pěstováním drog. Významnou oblastí distribuce se stal Dahab. Demograficky lze rovněž obyvatelstvo Egypta rozdělit na ty, co žijí ve městech, a na [[felláhy]] (zemědělce). Současným trendem je stěhování obyvatelstva do měst za prací a vyšší životní úrovní.
Téměř 85% obyvatel se hlásí k islámu (sunnité) a až 15% se řadí ke koptské církvi (křesťané).<ref name = "worldstatesmen"/>
 
== Historie ==
 
== Populace ==
V Egyptě žije téměř 82 milionů lidí (2008). Většinu tvoří egyptští [[Arabové]] (84,1%), súdánští Arabové (5,5%; mezi léty 1821 - 1885 došlo k anexi Súdánu), arabizovaní [[Berbeři]] (2%), [[Beduíni]] (2%), [[Romové]] (1,6%), Řekové, Arméni, další Evropané a [[Nubíjci]] (4,8%) (2000).<ref name = "worldstatesmen"/> Co se týká náboženství, téměř všichni egyptští muslimové (84%) jsou sunnité, menšinoví jsou křesťané, z toho tradiční [[Koptové]] (13,6%), kteří mluví arabsky, ale liturgii mají v koptštině, dále protestantské a římští katolíci a také kolem půl procenta nevěřících (2000).<ref name = "worldstatesmen"/> Země je domovem pro přibližně 90 000 uprchlíků, a to především z území dnešního [[Izrael]]e a [[Súdán]]u.
 
== Vzdělání ==
229 795

editací

Navigační menu