Vkladní knížka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 12 bajtů ,  před 10 lety
m
robot odebral: de:Spareinlage#Sparbuch; kosmetické úpravy
m (typo ve wikilinku)
m (robot odebral: de:Spareinlage#Sparbuch; kosmetické úpravy)
'''Vkladní knížka''' je dokument evidující potvrzení [[peněžní ústav|peněžního ústavu]] o přijatém peněžním vkladu, výběru hotovosti, připsání [[úrok]]u či jiné peněžní operaci. V České republice (a dříve Československu) jde o nejstarší formu [[spoření]] vůbec<ref>http://www.mesec.cz/sporeni/vkladni-knizky/</ref> – stále ji nabízejí [[spořitelna|spořitelny]] i některé banky.<ref name="idnes">[http://finance.idnes.cz/fi_blind.asp?r=fi_osobni&c=A020916_150822_fi_blind_jlo Vkladní knížka], finance.idnes.cz, 17. září 2002</ref> Rozeznávají se vkladní knížky s výpovědní lhůtou nebo bez ní. V českém prostředí jsou vklady na knížkách ze zákona pojištěny.
 
== Podmínky založení, vkladu a výběru ==
Vkladní knížky jsou vydávany v souladu tzv. ''Smlouvy o vkladu''<ref name="pravnik">http://www.pravnik.cz/a/248/vklady-vkladni-knizky.html</ref> mezi vkladatelem (který může být [[fyzická osoba|fyzická]] nebo [[právnická osoba]]) na jedné straně a peněžním ústavem na straně druhé. Vkladní knížky jsou vydávány na jméno, byly vydávány i na doručitele (jako tzv. anonymní vkladní knížky), ale tato varianta byla v Česku od 1. ledna 2003 zrušena<ref>[http://www.mesec.cz/clanky/vkladni-knizky-konci-co-s-tim/ Vkladní knížky končí! Co s tím?], Petr Štola, měšec.cz, 28. května 2002</ref> a dnes už není přípustná. Rozeznávají se vkladní knížky s výpovědní lhůtou nebo bez ní. Při vkladu na vkladní knížku ji musí mít vkladatel fyzicky u sebe pro zanesení záznamu o vkladu.
 
Vyplacení hotovosti z vkladní knížky může být (dle dohody vkladatele s peněžním ústavem) vázáno se sdělením hesla, popřípadě může být uskutečněno i jinou osobou než vkladatelem (v případech, které striktně stanovuje zákon) a to obvykle na [[podpisový vzor]].
 
== Náležitosti vkladní knížky ==
Vkladní knížka by měla obsahovat:
* jméno a příjmení vkladatele
* razítko a příp. podpis pracovníka peněžního ústavu
 
== Ztráta možnosti operovat s vkladní knížkou ==
Možnost vkladatele vkládat a nechat si vyplácet hotovost na vkladní knížce je omezena časově. Podle příslušného zákona je tato dispozice přerušena, pokud vkladatel na knížku nic nevložil nebo si nenechal vyplatit po dobu 20 let od poslední operace.<ref name="pravnik"/>
 
Tuto možnost lze též vyvolat při ztrátě nebo fyzickém zničení vkladní knížky na žádost vkladatele (který se při této žádosti musí identifikovat). V případě, že se jednalo o ztrátu tak peněžní ústav zároveň sníží pravděpodobnost neoprávněného výběru možným zlodějem. Po zrušení této dispozice má vkladatel právo na vyplacení zůstatku na vkladní knížce nebo jeho převodu na nově vydanou knížku.
 
== Srovnání s ostatními finančními produkty ==
Velkým konkurentem vkladních knížek, které je v průběhu několika posledních let vytlačil, jsou [[běžný účet|běžné účty]]. Ty sice mají většinou menší úrokové sazby, ale nabízejí lepší portfolio doprovodných služeb a větší pohodlí (zejména [[mobile banking|mobile]] a [[internet banking]], díky kterému není nutno chodit na pobočky peněžních ústavů osobně a v úřední hodiny, v kombinaci s [[bankomat]]y). Naopak výhodou vkladních knížek oproti běžným účtům je skutečnost, že vkladní knížka může být založena i dětem (s jejich rodiči coby právními zástupci, taktéž oprávněnými k operacím na ní) – tzv. dětská vkladní knížka.
 
Alternativou ke vkladním knížkám může být též [[stavební spoření]], které je však omezeno účelem spoření; [[dluhopis]]ové fondy nebo např. podílové fondy peněžního trhu, které sice mohou být co do výnosu výhodnější, ale současně skýtají větší míru rizika.
 
== Odkazy ==
=== Reference ===
<references />
 
=== Související odkazy ===
* [[Termínovaný vklad]]
* [[Běžný účet]]
 
=== Externí odkazy ===
* [http://www.pravnik.cz/a/248/vklady-vkladni-knizky.html Vklady, vkladní knížky], Zbyněk Bouda, 27. března 2008
* [http://www.mesec.cz/sporeni/vkladni-knizky/ Vkladní knížky] – přehled peněžních ústavů v Česku, které nabízejí vkladní knížky, a jejich podmínek
[[Kategorie:Bankovnictví]]
 
[[de:Spareinlage#Sparbuch]]
[[en:Passbook]]
[[it:Libretto di risparmio]]
1 118 086

editací

Navigační menu