Organizace Todt: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 17 bajtů ,  před 10 lety
bez shrnutí editace
{{Šablona:Wikifikovat}}
'''Organizace Todt''' (něm. Organisation Todt, OT) – vznikla v roce 1938 v nacistickém Německu. Jejím úkolem byla tvorba vojensky strategických objektů na území [[Třetí III.říše]]. Původně byla vedena jejím zakladatelem, [[Fritz Todt|Fritzem Todtem]], po jeho smrti ho vystřídal [[Albert Speer]].
Byla tvořena soukromými a státními firmami, původně pro ni pracovali Němci, neschopní vojenské služby, následně též inženýři a dělníci z okupovaných území.
V letech 1938-1939 organizace budovala [[SiegfriedovaZigfredovu linie|Siegfriedovu linii]]Linii – obrannou linii západní hranice Německa, později se podílela na výstavbě Hitlerových bunkrů, protiletadlových stanovišť, dálnic, podzemních továren v Polsku a Čechách, letíšť či [[Gustavova linie|Gustavovy linie]] ve [[Wlochy|Włoszech]]. Po roce 1943, v době ústupu německých sil ze Sovětského svazu, metodou spálené země ničila průmyslové objekty a infrastrukturu na ustupujícím území. V roce 1944 se dostala pod vedení jednotek SS. Pracovalo pro ni odhadem 1,4 milionů lidí, převážně vězňů koncentračních táborů.
 
 
 
[[Kategorie:Nacistické organizace]]
 
[[da:Organisation Todt]]

Navigační menu