Atomismus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 16 bajtů ,  před 11 lety
m
Robot opravil přesměrování na Descartes - Změněn(y) odkaz(y) na René Descartes
m (př. n. l.)
m (Robot opravil přesměrování na Descartes - Změněn(y) odkaz(y) na René Descartes)
Atomismus vznikl ve [[Starověké Řecko|Starověkém Řecku]], patrně v 5. století př. n. l., jeho hlavními představiteli byli [[Leukippos]] a [[Démokritos]]. Atomisté se snažili o [[materialismus|materialistický]] a [[determinismus|deterministický]] výklad světa, popírali spojitost látky, ale na rozdíl od [[Eleaté|Eleatů]] připouštěli vznik, změnu a zánik, které vysvětlovali jako projevy spojení nebo rozpojení atomů. Jejich nauku dále rozvinul [[Epikúros]] a [[Lucretius]] ve své básni „O povaze věcí“ (''De rerum natura'', asi 60 př. n. l.) podává soustavný výklad atomismu.
 
Atomistická nauka zjevně odporovala běžné lidské zkušenosti o spojitosti a dělitelnosti látky, takže později upadla v zapomenutí. Znovu se objevila v novověké filosofii: [[René Descartes|Descartes]] vykládá rozmanité vlastnosti látek vlastnostmi nepatrných částeček, z nichž jsou složeny. Atomistická představa se hodila jako výkladová hypotéza chemikům 18. století, kterou jejich následovníci rozvinuli až do podoby Mendělejevovy [[periodická tabulka|periodické tabulky]] [[chemický prvek|prvků]] a koncem [[19. století]] už byla atomická povaha hmoty prokázána. [[Jaderná fyzika]] a štěpení atomu ovšem ukázaly, že atomy nejsou neměnné ani nezničitelné, nýbrž naopak se rozpadají (samovolně i zásahem člověka) a mohou také vznikat. Současná představa [[atom]]u je nesmírně složitá a také se vymyká běžné představivosti.
 
V '''''metaforickém''''' smyslu se označení atomismus používá jako protiklad [[holismus|holismu]] a znamená metodu zkoumání, při níž se složité předměty rozkládají na nejjednodušší a dále nedělitelné složky, z nichž se dá celek zpětně rekonstruovat. Toto mechanistické pojetí nelze ovšem obhájit v biologii, a ve společenských vědách se označuje jako [[redukcionismus]]. [[Logický atomismus]] v tomto smyslu zastával např. [[Bertrand Russell]] a [[Alfred North Whitehead]].
229 795

editací

Navigační menu